Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Tekstilcilerden Virüse Karşı İnovasyon Atağı

Tekstilde yarım asra yaklaşan tecrübesiyle dünyada önemli bir yere sahip olan Türkiye, salgın döneminde de yaptığı çalışmalarla ne kadar önemli bir üretici olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ülkemiz, dünyanın birçok ülkesine yaptığı maske ve tulum yardımlarının yanı sıra, koronavirüse önlem amacıyla ürettiği inovatif kumaş ve maskelerle de ses getirdi.

Covid’i Yok Eden Kumaş Üretti

Türkiye, teknik tekstillerdeki yatırımlarının meyvelerini salgın döneminde de topluyor. Bursa’nın tanınan üreticilerinden Ebruzen Tektstil, Covid-19 virüsünü %99.99 oranında yok eden kumaşı üreterek ülkemizde bir ilke imza attı. Yaklaşık 15 yıldır teknik ve fonksiyonel tekstil üzerine faaliyet gösteren Bursa merkezli Ebruzen Tekstil'de üretilen kumaşın Covid 19 virüsüyle yapılan laboratuvar testleri başarıyla sonuçlandı. Ebruzen Tekstil Ceo'su Tekstil Mühendisi Sadık Kutlucan Türkiye’yi gururlandıracak bu haber hakkında şunları söyledi: ‘Dünyada tekstil üzerindeki antiviral aktiviteyi ölçmekte kullanılan EN 18184 standartlarına göre ürettiğimiz antiviral kumaşımız Covid 19 virüsüyle teste tabii tutuldu. Ürettiğimiz ve Neutron adını verdiğimiz kumaşın yüzeyine bırakılan Covid19 virüslerinin EN 18184 standardı uyarınca ilk 2 saatte %99,99 oranında yok olduğu belirlendi. Bu test birkaç milyon Covid 19 virüsü ile yapıldı. Neutron Covid 19 süreciyle mücadelede önemli bir kilometre taşı olacak" diye konuştu. Kutlucan; “Çok mutlu ve gururluyuz. Ürettiğimiz kumaş doğal olarak hem Türkiye, hem de yurtdışında dikkat çekmeye başladı bile. Öncelikli hedefimiz Türk insanına, özellikle de sağlık sektörü çalışanlarına fayda sağlamak. Nihai hedefimiz ise tüm insanlık için yararlı olmak. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" dedi.

Yünsa’dan Yüzde 98 Korumalı Kumaş

Yünsa, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın döneminde virüslere karşı koruyan kumaş üretimine başladı. Yenilikçi ürünler üzerine odaklanan Yünsa, geliştirdiği Antiviral ApreTekniği uygulama testlerinin başarıyla tamamlandığını ve üretime geçtiğini açıkladı. Antiviral Apre Tekniği ile üretilen Yünsa kumaşlarının solunum yoluyla bulaşabilen virüslere karşı %98 koruma sağladığı, uluslararası arenada prestijli ve güvenirliği yüksek The International Antimicrobial Council (Amerika) ve Microbe Investigations AG (İsviçre) tarafından onaylandı. Üst segment ve yenilikçi ürünler ile Türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden Yünsa sektöründe bir ilke imza atarak solunum yolu ile bulaşabilen virüslere karşı %98 koruma sağlayan “Antiviral Apre Tekniği”ni geliştirdi. Yünsa, geliştirdiği bu yenilikçi teknikle virüslere karşı koruyan kumaş üretimine başladı. Antiviral Apre Tekniği’nin uygulandığı kumaşlar, yüzeyine gelen virüslerin dış katmanındaki lipit tabakasını bozarak virüslerin parçalanmasını sağlıyor. %100 yün, yün/polyester ve yün/naylon karışımlı kumaşlara uygulanabilen bu teknikle ilk etapta 5 yıkmaya karşı dayanıklı antiviral koruma özelliği geliştirildi. Bu oranın 10 yıkama ve üzerine çıkarılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Antiviral Yünsa kumaşları virüslerin yanında bakteri ve mantarlara karşı da tam anlamıyla koruma sağlıyor. Takım elbise ve dış giyimlik, döşemelik ve üniformalık kumaş taleplerine göre farklı kullanım alanları için uygulamalar yapılıyor.

Mogul Hybid Teknoloji ile Küresel Oyuncu Oldu

Hybrid teknolojiye dayalı yenilikçi, performans odaklı kumaşlarla otomotivden ilaç endüstrisine, hazır giyimden havacılık sanayine pek çok sektör için çözüm ortağı olan Mogul, maske ve tulum gibi koruyucu kıyafet üretiminde kullanılan kumaş geliştirme projesinde de ezber bozacak bir ürüne imza attı. Mogul, aylarca süren çalışmaların sonunda bakteriyi yüzde 99,9’a varan oranda filtre edebilen mikrofilament kumaş geliştirdi. Mogul CEO’su Serkan Göğüş, Gaziantep ve Lüleburgaz’daki tesislerinde 7 farklı nonwoven teknolojisi ile kumaş ürettiklerini vurgulayarak, ilk günden itibaren hem Mogul’u hem de Türkiye’yi farklılaştıracak çalışmalara odaklandıklarını belirtti. Serkan Göğüş, Lüleburgaz’da 75 milyon dolarlık yatırımla hybrid teknolojisi kullanarak üretim yapan Türkiye’de tek, dünyada ise iki şirketten biri olmayı başardıklarının altını çizdi. 

Zorlu’da Hedef İngiltere

Türkiye’nin tekstilde en büyük gruplarından ve ihracatçılarından biri olan Zorlu Tekstil, uzun yıllardır yatırım yaptığı akıllı tekstil alanındaki bilgi ve tecrübesiyle seçkin dünya perakende devlerinin inovatif iş ortağı olmaya ve ihracatta yeni nesil ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor. Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstillere yatırımını sürdüren Zorlu Tekstil, dünyaca ünlü Marks &Spencer ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında İngiltere’ye 5 Milyon adet antibakteriyel yıkanabilir yüz maskesi ihraç ediyor. Zorlu Grubu’nun Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda, döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstillere uzun süredir yatırım yapan Zorlu Tekstil, sürdürülebilir üretim yaklaşımı kapsamında; İngiltere’nin dünyaca ünlü markası Marks &Spencer için 5 Milyon adet antibakteriyel ve yıkanabilir özellikli maske üretimi gerçekleştirdi. Yüzde 100 pamuk olan ve antibakteriyel özelliğiyle hem yetişkinler hem de çocuklar için farklı renk ve desenlerde üretilen maskeler İngiltere pazarına sunulacak.

Penti’den 50 Yıkamalı Maske

İnovatif ve yenilikçi teknolojiler ve tasarımlar ile kadınların lovemark’ı olan Penti, toplum sağlığına yönelik attığı büyük adımla Türkiye’de ilklerin markası olmaya devam ediyor. Türk Standartları Enstitüsü TSEK tarafından TSE K 599 Maske kriterlerine uygun olarak üretilmiş olan Türkiye’nin ilk hijyen koruyucu kumaş maskesi, Penti Blu Sky markası ile tüketicilerin rahatı ve güvenliği için satışa sunuldu. Penti Blu Sky koruyucu maske kumaşı, bakteri üremesini önlemek için Sağlık Bakanlığı onaylı Alman Silver Iyon teknolojisi ile işlenirken bakteri filtrasyonu %100’ yakın bir koruma sağlıyor. 50 dereceye kadar yıkanabilen Penti Blu Sky koruyucu maskeler mikrobiyal temizlik testlerinden geçtiği gibi biyosidal etki ömrü 50 kez yıkamaya kadar devam edebiliyor.
Haber Merkezi - 2023-08-10