Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

KYSD Yeni Projelerle Çözüm ArayışındaHazır giyim sektörü, dünya genelinde önemli daralma yaşıyor. Şu anda dünyada 6’ıncı sırada yer alan Türkiye’deki giyim üreticileri ve buna bağlı olarak da aksesuar üreticileri de bu büyük krizle mücadele ediyor. Yaşanan krize daha entegre bir çözüm üretmek için bir araya gelen aksesuar sektörünün çatı örgütü Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD), Çorlu 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde kümelenme modeli oluşturacak bir tesisleşme için kolları sıvadı. Demir Holding tarafından KYSD üyelerine sunulan projenin tanıtım yemeği, 26 Eylül 2023 tarihinde İstanbul Polat Renassaince Hotel’de gerçekleşti. Davete KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, Başkan Yardımcıları Mahmut Vanlı ve Okan Atabeyoğlu’nun yanı sıra, Demir Holding Genel Müdürü Mehmet Ali Gürsoy katıldı.

Çevre Ülkelerde Üretim Artıyor
                                                                         
Toplantının açılış konuşmasını yapan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan: “Yurtdışından gelen siparişlerde yüzde 30-50 arasında gözle görülür bir azalma var ve bununla birlikte çevre ülkelerde hazır giyim ve aksesuar yatırımları artıyor. Bu nedenle üretimimizi en yüksek seviyeye çıkarmak için gerekenleri yapmalıyız” dedi.

Çin ve Tayvan ile Rekabette Zorlanıyoruz
KYSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Atabeyoğlu: “Yerli üretimi daha fazla teşvik etmemiz gerekiyor. Eldeki kaynakları daha etkin şekilde kullanmalıyız. Pandemi öncesine kadar işlerimizden çok memnunduk. Birçok üreticiye göre şu anda dolar kuru düşük seviyede. Bu faktörler nedeniyle Çin ve Tayvan ile rekabette zorlanıyoruz. Gidişat böyle devam edecek olursa Ocak Ayı’nda daha kesin kararlar almak zorunda kalabiliriz” şeklinde konuştu.İhracat Hedefi Belirsiz
                                                                                                     
Açılış konuşmalarından sonra geçilen toplantının soru-cevap bölümünde ise birçok sektör temsilcisi söz aldı. İlk olarak söz alan KYSD Eski Başkanı Osman Ege: “Düşük kur nedeniyle ihracatçılar eziliyor. Hiçbir işletme fiyat tutturamıyor. Sıkı ekonomik önlemler almalıyız” dedi.

Krizde Branşlaşan Kazanır
                                                                                 
KYSD Eski Başkanlarından ve İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Kahraman Öztürk de şöyle konuştu: “Konfeksiyon yan sanayi sektörleri, yıllar içinde büyük değişimler gösterdi. Ben bundan çok uzun yıllar önce İtalya’dan kurulumu 9 milyon dolarlık bir fabrikayı 400 bin dolara almıştım. Şimdi Türkiye’de böyle bir noktaya geliyor. Üretim yönünden hala güçlüyüz. Ancak çok sayıda küçük firma var ve rekabet edebilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kriz yönetiminde en önemli anahtarlardan biri, belli bir ürüne odaklanmak ve katma değerli bir üretim politikası izlemektir.”

Haber Merkezi - 2023-12-24