Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Fermuarcılardan Anti Dampingi Uzatma TalebiFermuar, konfeksiyon yan sanayinde çok önemli bir paya sahip üretim alanlarından biri. Ancak başta Çin olmak üzere ülkemize ithal edilen ürünler, fermuar üreticileri için risk oluşturuyor. Uzun süredir fermuar ithalatına uygulanan anti-damping uygulaması, 3 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Bu nedenle KYSD üyesi fermuar üreticileri, süreci gelecek beş yıla uzatmak amacıyla bir toplantı düzenledi.
Fermuar Sektörü Anti-Damping ve Sektörel İstişare adıyla düzenlenen toplantı, 16 Haziran 2021 tarihinde KYSD’nin İstanbul Giyimkent’teki Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya konuşmacı olarak KYSD Başkanı Murat Özpehlivan ve B&S Hukuk Bürosu’ndan Avukat Ilgın Sinan katıldı. Toplantıda yaklaşık 25 fermuar üreticisi görüşlerini belirtti. Bitmiş fermuar ithalatına anti-damping uygulanmasına yönelik kararlı bir duruş gösteren KYSD üyelerinin yanı sıra, bazı üyeler kursör ve fermuar şeridi için de aynı uygulamanın getirilmesi gerektiğini belirttiler. Fermuar üreticileri, Çin dışında Hindistan, Pakistan ve Vietnam gibi ülkelerin de bu konuda dikkate alınması gerektiğini altını çizdiler.

Yeni Bir Beş Yıllık Uzatma Büyük Katkı SağlayacakToplantının açılış konuşmasını yapan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, şunları söyledi: “KYSD olarak dernek binamızı kısa süre önce restore ettirdik. Şu anda rahmetli Genel Sekreterimiz Hasan Yeğenler’in adını verdiğimiz konferans ilk sektörel toplantımızı yapıyoruz. Fermuar konusunda ilk anti-damping uygulaması, 12 Mart 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Beşer yıllık uzatmalarla devam eden bu uygulama bu kez, 3 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanıyor. 2005 yılından bu yana anti-damping yönetmeliği ile birlikte sektörümüz daha güçlü hale geldi. Yeni üreticiler ortaya çıktı. Daha önce dar dokuma ve tela alanlarında istişarede bulunduğumuz Avukat Ilgın Sinan ile fermuar alanında da yaptığımız işbirliği ile yeni beş yıllık anti-damping uzatması için kolları sıvamış durumdayız.”
Anti-damping uygulaması hakkında bilgi veren Avukat Ilgın Sinan, yaptığı sunumun ardından yeni beş yıllık uzatmanın ve gerekirse soruşturmanın nasıl yapılacağını katılımcılara anlattı.
Haber Merkezi - 2021-07-07