Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Federasyondan İzmir ve Denizli ToplantılarıFederasyondan İzmir ve Denizli Toplantıları Sektörde yer alan birçok sivil toplum örgütünü içinde barındıran Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), yönetim kurulu Eylül’de İzmir Ekim Ayı’nda ise Denizli’de toplantılar yaparak sektörde sinerji oluşturdu.
Federasyon’un İzmir’deki toplantısı 30 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ev sahipliğinde yapılan toplantıya Federasyon üyesi derneklerin başkanları katılırken, MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede sektörün geleceği konusunda neler yapılması gerektiğini konuştuklarını söyledi.

Tasarım Kültürü Türkiye’ye YayılacakFederasyon olarak 2022 yılını tasarım yılı ilan ettiklerini bu kapsamda federasyon olarak ve üye derneklerimizle birlikte farklı etkinlikler yapacaklarını vurgulayan Öztürk, “Tasarım bizim sektörümüz başta olmak üzere hayatın her alanda çok önemli bir kavram. Tasarımlar hayatımızı kolaylaştırdığı gibi ürünlerimize ve hizmetlerimize de daha çok katma değer kazandırıyor. 2022 yılı boyunca Türkiye'nin dört bir yanında, defile, panel, seminer ve tasarım yarışması gibi birçok etkinlik yapacağız. Amacımız tasarım kültürünü tüm ülkeye yaymak” dedi.

Eğitim Sektörün İhtiyacı Doğrultusunda Şekillenmeli

Eğitim sisteminin Türkiye’de üretim sektörlerinin ihtiyaç duyacağı nitelikte dönüştürülmesi gerektiğini de belirten Öztürk, bu kapsamda üniversite sanayi işbirliğinin de daha da geliştirilmesinin şart olduğunu kaydetti. Türkiye’nin daha çok üretim ve ihracat yapması için eğitim sorununu kesinlikle çözmesi gerektiğine işaret eden Öztürk, “Türkiye’nin sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi konuştuğu bugünlerde, meslek liselerimizin ve meslek yüksek okullarımızın da sektöre bu yönde teknik eleman yetiştirmesi artan taleplere cevap verebilmemiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Denizli’de Yoğun Bir Toplantı Trafiği YaşandıFederasyon’un Denizli’deki toplantıları, 22-24 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşti. DETGİS ile DENSAD ev sahipliğinde yapılan toplantılar, Denizli Fashion Week ile eş zamanlı olarak yapıldı. Üç gün süren toplantılarda ardı ardına yönetim kurulu toplantısı, 2021 arama toplantısı gerçekleştirildi. Arama toplantısını Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kaplan yönetti. Türkiye’nin dört bir yanından üye dernek başkanları ile federasyonun yönetim kurulu üyelerinin katıldığı arama toplantısında sektörün güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra, sektörü tehdit eden unsurlara yönelik çözümler ve olası fırsatlar ele alındı.

Federasyon Üyeleri DFW Gala Gösterimine de Katıldı

Federasyon üyeleri 22 Ekim’de Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) tarafından organize edilen DFW 2021'in gala gösterimine de katıldı. Gala gösterimi Laodikya Antik Kenti'nde tarihi kalıntılar arasında gerçekleştirildi. DETGİS Başkanı Mukaddes Başkaya, bu özel projelerinde koleksiyonlarla birlikte dijital sunumlar yapmaya çalıştıklarını ayrıca Denizli'nin tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini de ön plana çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. MHGF Başkanı Başkanı Hüseyin Öztürk de defilede emeği geçen herkesi tebrik ederek, "Bir defile ancak bu kadar güzel olur. Bugün Denizli'deki sivil toplum örgütlerinin bir dayanışmasını izledik. Bu tarihi mekanda miras aldıkları kültürü yine sanat, tekstil ve turizmle bir araya gelerek yeniden canlandırmayı bize yaşattılar. Bütün paydaşlara gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

DENSAD Yönetimi’nden Geleneksel Babadağ AğırlamasıDenizli etkinliğinde her yıl olduğu gibi bu yıl da, DENSAD ev sahipliğinde geleneksel Babadağ Yaylası programı gerçekleştirildi. Burada bir konuşma DENSAD’ın Yeni Başkanı İsmail Ayvaz, dernek olarak federasyona ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Federasyon üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk de, DENSAD Başkanı Ayvaz’a sıcak ev sahipliği için teşekkür ederek bir plaket takdim etti. 


Haber Merkezi - 2023-02-16