Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Aksesuarcılar İTO Etkinliğinde Pazar Aradı


İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO), ‘Gate of Business Textile B2B Istanbul’ etkinliği, 14-15 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Etkinlik kapsamında 6 ülkeden kumaş ve tekstil ithalatçısı 350 firma, Türk üreticilerle görüşmek üzere ülkemize geldi. İTO, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Çekya ve Almanya'da kumaş ve tekstil yan sanayisinde faaliyet gösteren 350 ithalatçı firma ile 77 Türk üretici firmasının katılımıyla düzenlediği ‘Gate of Business Textile B2B Istanbul’ etkinliği sektöre katkı sağladı.

Sektörün Önde Gelen Firmaları Ürünlerini Tanıttı

Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonuyla 3'üncü kez gerçekleştirilen organizasyon kapsamında, yabancı alım firmaları ile Türk üretici firmaları, 2 gün boyunca ikili görüşmeler yaptı. Ata Tekstil, Form Düğme, Trend Etiket, Onur Etiket, İzer Fermuar, EMR Fermuar, Şimşek Ege Etiket ve Deridesen Etiket etkinliğe katılarak yurtdışı pazar paylarını artırmak için görüşmelerde bulundular.

Daha Büyük Sıçramalar YapabilirizEtkinlik kapsamında konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 'Gate of Business Textile B2B Istanbul'un kumaşta Türkiye'nin en büyük organizasyonu, tekstil yan sanayisinde ise en iddialı etkinlik olduğunu belirtti. Doğu ile Batı'nın buluşma noktası İstanbul'un artık tekstil sektörünün küresel nabzının attığı merkeze dönüşmesi gerektiğini belirten Avdagiç, “Türk tekstili sadece nitelikli üretimiyle değil, tasarımıyla da bunu hak ediyor. Biz bu yöndeki girişimlere her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu yapmayı başarırsak, İstanbul'un sokak ve caddelerinde, hatta bu salonda esen Türk tekstil rüzgarı, tüm dünyayı kaplayacaktır." dedi. Kumaş ve tekstil yan sanayi sektörünün, ürettiği katma değerle ticaret ve istihdamda önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Avdagiç, 2021 yılının 8 ayında tekstil ve ham maddeleri ihracatının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,3 artışla yaklaşık 8,16 milyar doları geçtiğini kaydetti. Avdagiç, "Türkiye ve Türk firmalar, kumaş ve tekstilde küresel ligin en üstünde yer almayı hak ediyor. Tekstilde mevcut gücümüzü kullanarak, daha büyük sıçramalar yapabiliriz" ifadesini kullandı.
Haber Merkezi - 2021-09-29