Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Yurtdışında Bin Giyim Mağazası AçıyoruzTürk markaları yurtdışında atağa kalktı. Pandemi döneminde yurtdışındaki mağaza sayılarını 4 bin 300’den 5 bin 300’e yükselten BMD üyesi Türk markaları, bu yıl yurtdışında 1.000’e yakın mağaza açacak. BMD Başkanı Sinan Öncel, “AB’nin turizm merkezlerinde önemli mağazaların uygun fiyata kiralanabildiği bir dönemdeyiz” dedi.
Pandemi nedeniyle yurtiçindeki satış gelirleri düşen Türk markaları, döviz kurunda yaşanan artış ve özellikle Avrupa’da ucuzlayan kiralar nedeniyle yurtdışına odaklandı. Birçok marka, krizi fırsata çevirmek çalışmalara başladı. İpekyol gibi bazı markalar yurtdışında online kanala yönelik çalışmalar yaparken, Damat Tween gibi birçok marka ise mağaza sayısını artırmak için fırsatları değerlendirmeye başladı. Birleşmiş Markalar Derneği’nden (BMD) aldığımız bilgilere göre, 2019 yılında derneğe üye 106 marka,125 ülkede 4 bin 396 mağazaya sahipken, söz konusu rakam geride bıraktığımız yıl derneğe katılan yeni üyelerin katkısı ile 5 bin 356’a yükseldi. Bu yıl ise yurtdışında açılacak yeni mağaza sayısının 700 ila bin arasında olması bekleniyor.

Yurtdışında Kiralar Düşüyor

BMD Başkanı Sinan Öncel, aşının da katkısıyla açılmanın gerçekleşeceği pazarlara yatırım yapmanın önemli olduğunu belirterek, markaların tutkuyla girmek istediği pazarlara adım atması için bu dönemin fırsat olarak kullanılabileceğini söyledi. Öncel, “Markalarımız o pazarın istikrarına ve gelir seviyesine bakıyor. Hele hele malını da Türkiye’de üretiyorsa döviz ile satacak olmanın cazibesine kapılarak yatırımlarını devam ettiriyor. Yurtdışında fırsat sunan pazarlarda markalarımızın 700 ila 1.000 arasında yeni mağaza açacağını tahmin ediyoruz” dedi. Söz konusu gelişmede yurtdışında düşen kiraların da önemli etkisi olduğunu söyleyen Öncel, şöyle devam etti: “Örneğin Venedik’te San Marco Meydanı’nda kiralar yarı yarıya düştü. Orada çok rahat yarı fiyatına mağaza bulabiliyorsunuz. AB’nin turizm merkezlerinde önemli mağazaların uygun fiyata tutulabildiği bir dönem yaşıyoruz.”

Orka’dan Mağaza Atağı

25 yılı aşkın süredir yurtdışı deneyimine sahip olan ve bünyesinde Damat, Tween ve D’S Damat gibi markaları bulunduran Orka Holding de, mağazalaşmayı hızlandıracak gruplardan biri. Halihazırda yurtdışında 200 civarında mağazası bulunan grubun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu; Dubai, Bosna Hersek, Nairobi, Mogadişu, Tacikistan, Özbekistan, Rusya gibi birçok ülkede bu yıl 30’a yakın yeni mağaza açacaklarını söyledi. ihracat yapıyoruz” dedi.
Haber Merkezi - 2023-08-10