Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Yüksek Faiz ve Kur Oynaklığı Yatırımı ZorlaştırıyorKonfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) Başkanı Murat Özpehlivan, 7 Nisan 2021 tarihinde Ekotürk TV’de Ali Çağatay tarafından sunulan Son Seans programına konuk oldu. Programda aksesuar sektörünün dünyadaki konumu ve pandemi dönemindeki başarısını anlatan Özpehlivan başta döviz kurundaki dalgalanma olmak üzere, sektörü etkileyen olumsuz etkenleri anlattı. Döviz kurundaki aşırı dalgalanma ve yüksek faizin yatırım yapmayı zorlaştırdığını vurgulayan Özpehlivan, KYSD olarak her şeye rağmen gelecekten ümitli olduklarını ifade etti.
Derneğin dünyadaki konumunu anlatan Murat Özpehlivan: “KYSD olarak düğme, fermuar, dar dokuma, dantel, askı, etiket gibi köklü ve prestijli üreticilerden oluşan ve dünyada başka bir örneği bulunmayan yaklaşık çeyrek asırlık bir sivil toplum örgütüyüz” dedi. Aksesuar sektörünün gelişmesinin, 80’li yıllarda hazır giyimdeki ilerleme ile başladığının altını çizen Murat Özpehlivıan, “Bugün direk yaptığımız 600 milyon dolar ihracatın dışında, hazır giyim üzerinde ihraç edilenlerle birlikte dolaylı olarak 2.5 milyar dolar ihracat yapan sektörler grubuyuz. Trend geliştirme özelliğine sahip olan Birçok üreticimiz, Inditex gibi dünyanın tanınan markalarına koleksiyonlar hazırlıyor ve dünyanın birçok trend fuarında yıllardır ürünlerini tanıtıyorlar. Dernek bünyesindeki üreticilerin dünyanın 40’a yakın ülkesinde fabrikaları bulunuyor. Pandemi birçok sektörü zorladığı gibi bizim sektörde de geçici kapanmalara neden oldu. Ancak maske, maske malzemeleri, sağlık kıyafetleri vb. birçok ürünü üretiyor olmamız, sektörümüzün dünyadaki konumu daha da pekiştirdi. Ülkemizde en çok dış ticaret fazlası veren sektör olarak da bilinen sektörümüzün bu başarısı, hepimiz için bir gurur kaynağı oldu” şeklinde konuştu.

Sorun Çok Ama Gelecekten Ümitliyiz

Pandemi döneminde yaşanan başarıya rağmen üreticilerin birçok sorunla karşılaştığına dikkat çeken Murat Özpehlivan: “Tüm ülke ekonomisinde olduğu gibi sektörümüz, yıllardır birçok siyasi ve ekonomik krizle mücadele etti. Bu açıdan oldukça tecrübeliyiz. Ancak son dönemdeki yüksek faiz oranları ve dövizde yaşanan hızlı değişimler yatırımcılarımızda soru işaretleri oluşturuyor. Bir sanayici yatırım yapmadan önce çeşitli öngörülere göre hareket eder. Yaşanan sorunlar, öngörünün önüne geçtiğinde sanayicilerimiz ister istemez, makro ekonomik yabancılaşma gibi bir durumla karşılaşıyorlar. Ve öngörü hedefe ulaşmadığında adeta bir tükenmişlik sendromu yaşamaya başlıyorlar. Hedefine varamayan yatırımcıların birçoğu borçlanmak zorunda kalıyorlar. Borçlarını yasal taksitlendirme ile ödemeye çalışırken araç ya da gayrimenkullerini satabiliyorlar. İşin ilginç tarafı ise borcu olan firmaların bir yandan devletten KDV alacağı olunca, işin içinden çıkılmaz hale geliniyor. Her üreticinin çözüm olarak KGF ile temas kurması gerekiyor. Bunun dışında mevcut ekonomik etkenlerden ötürü ham madde fiyatları yüzde yüz artmış durumda. Buna çözüm olarak yerli ham madde üreticisinin desteklenmesi gerekiyor. Dernek üyelerimiz ile koşulları görüştüğümde ise onlar, bana sorunların devam edeceğini ve şartlar ne olursa gelecekten ümitli olduklarını söylüyorlar” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Haber Merkezi - 2021-04-25