Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Tekstil ve Giyimde Yeni Yıl Hedefi


Türkiye, 2022 yılını yaklaşık 260 milyar dolarlık bir ihracatla kapadı. Hazır giyim sektörü de yaklaşık 22 milyar dolarlık bir rakamla ülke ekonomisine katkı sağladı. 2023 yılı, küresel sorunlar, yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı ve ülkemizdeki seçim süreci gibi konuları göz önüne aldığımızda inişli çıkışlı bir gidişatı gösteriyor. Mevcut koşulları dikkate alan ihracatçılarımız, bu koşullara göre yeni stratejiler geliştirerek, 2023 yılı ihracat hedefi için şimdiden kolları sıvadılar.

Her Ay Bir Pazara Ticari Heyet Düzenlenecek


Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mustafa Gültepe, 2023 ve sonrası için ihracatçı birliklerinin her ay ticaret heyeti düzenleyeceğini açıkladı. Gültepe, “İhracatçılar olarak kısa vadede 300 milyar dolar, orta vadede 500 milyar dolar hedefi için kolları sıvadık. 2023 ve sonrası için 1 ay yakın pazar, 1 ay uzak pazar şeklinde ticari heyetler düzenleyeceğiz. 500 milyar dolar hedefine ulaşmak için her yıl yüzde 10 büyümemiz lazım. Bunun için her ay birliklerimiz ticaret heyeti oluşturacak” dedi.
Heyetlerin hem mevcut pazarlara hem de yeni pazarlara düzenleneceğini aktaran Gültepe, şunları söyledi: “İhracatımızın yarısından fazlasını gerçekleştirdiğimiz, ülkemizin en büyük ticaret ortağı olan Avrupa ülkelerinde yaşanmakta olan ve her geçen gün derinleşme emareleri gösteren gelişmeler, alternatif pazarlar bulunması ihtiyacını ortaya koydu. Ülkemiz ihracatını önemli ölçüde etkileyecek bu gelişmeler ışığında ihracatta ilave desteklerin yeni gelişmelere göre daha geniş ve çeşitli bir ülke grubuna sunulması bakış açısı temelinde hedef ülke belirleme çalışmaları başlattık. Bu çerçevede, 2023 yılında da büyümeye devam eden ve dış ticaret hacimlerinde önemli gerileme görülmeyen ülkeler hakkında makroekonomik göstergeler incelenmek suretiyle büyüme-pay matrisi (BCG), pazar çeşitlendirmesi ve enerji ihracatçısı ülkeler analizleri gerçekleştirdik."

Tayland Asya Pasifik’te Önemli Bir Pazar                                                                       
Farklı ülkelere yönelik ticaretin geliştirilmesi amacıyla ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’nin hayata geçirildiğini aktaran TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Ülkemizin ekonomik ve ticari potansiyelinin tüm yönleriyle küresel plana taşınmasını hedefleyen Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında, TİM ve İhracatçı Birliklerimiz belirlenen 18 uzak ülkeden 4’üne 2022’de ticaret heyeti düzenledi. Geri kalan 14 ülkeye ise 2023’ün ilk 3 ayında tamamlanmak üzere ticaret heyetleri düzenlenmesini planlıyoruz.

Brezilya ve Güney Kore Büyüteç Altında                                                                   İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, tekstilde özellikle haksız rekabete karşı koruyacak ilave önlem mekanizmalarının en önemli beklentileri olduğunu ifade etti. Öksüz, “2023 yılında Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında yeteri kadar pay alamadığımız pazarlarda stratejik faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2023’ün ilk yarısında Brezilya, Şili, Dominik ve Güney Kore’ye ticaret heyetlerine; ikinci yarısında ise Avustralya pazarına odaklandık… Uzun vadede AB’nin uzak pazarlardan ürün alması lojistik süreçlerdeki karbon salınımını artıracaktır. Ülkemizin AB pazarında daha sürdürülebilir bir tercih olarak konumlanacağını düşünüyoruz” dedi.

2023 Yılından İtibaren Genç Nesilleri Kalkındıracağız


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise 2023 yılında çok farklı bir girişimci nesline ihtiyaç olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Yeni nesil girişimcilerin ortaya çıkarılması çok önem arz ediyor. Fikir çok önemli fakat fikri ürüne çeviremeyeceğiniz sürece bu fikrin hiçbir kıymeti yok. Pazara giriş yaptığınızda, sizin o fikriniz artık çok ideal bir yatırım konumuna geliyor. Bu nedenle biz Bursa'da, Bursa Şehir Fonu'nu kurduk. 2023 yılından itibaren özellikle girişim sermaye fonu üzerinden genç girişimcilerin fikirlerini ürüne dönüştürerek ve onları pazarda hakim kılacak yatırımları da Bursa'da başlatmış olacağız. BEBKA'nın yaptığı çağrıya 23 fon başvuruda bulundu. 2023 yılından itibaren 3 yıllık süreçte 11 milyar liranın üzerinden bir kaynağı, doğru fikirler için oluşturmuş olduk."
Haber Merkezi - 2023-02-14