Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Türk Mühendislerden Tamamen Yerli Brode Makinası

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Türk Mühendislerden Tamamen Yerli Brode MakinasıTürk Mühendisler, Yerli Üretimin Gücünü ‘Nakkaş TR 20’ Brode Makinesi ile İspatladı. Geçmişinde ağırlıklı olarak savunma sanayi sektörüne yönelik çalışmalarda bulunan Turkuaz Elektromekanik, Nakkaş markası ile tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Firma, tekstil sanayicisinin en önemli sektörüne cevap verebilecek brode makinelerinin üretimine başladı. 
Geçmişinde ağırlıklı olarak savunma sanayi sektörüne yönelik çalışmalarda bulunan Turkuaz Elektromekanik, Nakkaş markası ile tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Firma, tekstil sanayicisinin en önemli sektörüne cevap verebilecek brode makinelerinin üretimine başladı. Üretim ve tasarım konusunda geniş bir yelpazede çalışmış olan Turkuaz Elektromekanik, tekstil sektöründe de adını sıkça duyurmaya hazırlanıyor. Daha önceden Türk ordusunun ihtiyacı olan birçok parçanın tasarım ve imalatını gerçekleştiren firma, uzun zamandır planladıkları nakış makinesi projesini hayata geçirerek tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Harika bir mühendislik ile dinamik beyinlerin ustaca izlerinin bulunduğu ‘Nakkaş TR 20’ makinesi, piyasada olan birçok brode makinesinden çok daha avantajlı özellikler içeriyor.
Nakkaş TR 20 makinesinin özellikleri arasında; dokunmatik ekranlı panel PC ve gelişmiş yerli yazılım, kurma ve sökme kolaylığı, gövde üzerine iki uçta konumlandırılmış elektronik kumanda dolabı, otomatik iğne tekrarlama düzeni, kolay iğne değişimini sağlayan iğne tespit düzeneği, kolay mekik değişimi, sessiz çalışan kam kutuları ve uzun ömürlü mekik tahrik sistemi bulunuyor. Bu yenilikçi tasarım hakkında daha detaylı bilgi, Tekstil Teknoloji Dergisi’nden Kübra Karaca’nın yapmış olduğu röpordajda görülüyor. Kübra Karaca, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yer alan Turkuaz Elektromekanik’i ziyaret ederek, bu yeni makine ile ilgili detaylı bilgi almış. Kübra Karaca’nın, Turkuaz Elektromekanik Genel Müdürü – Makine ve Elektronik Yüksek Mühendisi Selim Küçükateş’e, Finans ve Üretim Müdürü Volkan Yıldız’a ve Makine Yüksek Mühendisi Ar-Ge Müdürü Mehmet Bayraktutar’ ile yaptığı röportajı sizlere sunuyoruz.

Bu zamana kadar farklı sektörlere yönelik hizmet verdiniz ve son yıllarda çalışma alanınızın dışına çıkarak bir brode makinesi üretimi gerçekleştirdiniz. Bu noktada karar verme süreciniz nasıl gelişti?

Selim Küçükateş: Öncelikle 2000 yıllarında Adapazarı konuşlu Atak Brode firması sahibi Yusuf Atak Bey firmalarında bulunan 1911 model mekanik, jakar kartı ile çalışan tarihi bir makinenin elektronik olarak kontrolünü gerçekleştirdik. Yusuf Bey’in yazılım tarafında da ciddi birikiminin olması işi çok kolaylaştırdı. Sistem 63 adet makineye uygulanıp makinelerin, mekanik halden elektronik hale geçişi sağlandı. Konvansiyonel makine üzerinde yapılan çalışmaların başarısı, son sistem güncel CNC brode makinesinin tamamını sıfırdan yerli olarak tasarlayıp üretme fikrini doğurdu. 2012 yılı itibarı ile başladığımız Ar-Ge çalışmaları neticesinde hâlihazırda dünyada sadece İsviçre’de üretilen brode makinesi dünyada ilk defa Türkiye’de üretilmiş oldu.

Konvansiyonel makineler ile üretimini gerçekleştirdiğiniz brode makinesinde ne tür farklılıklar var? Geçmişte ne gibi zorlukları bulunuyordu? Muadil CNC brode makineleri ile ne gibi farklılıklarınız var?

Mehmet Bayraktutar: O zamanki makinelerde desenler, şerit halindeki kartlarda delikli biçimlerde yazılıydı. Makina kullanıcıları, rulo halindeki bu delikli kartları saklamak ve yıprananları arada yenilemek zorundaydı. Delikli şeritlerin aşınması durumunda arızayı bulmak da çok zor oluyordu. Selim Küçükateş: Biz 150 yıla yakın çalışan brode makinelerinin nakış mantığını koruyup kendi mekanizmalarımız ile yeni bir vücut kazandırdık, diyebilirim. Brode makinesi dünyasına getirmiş olduğumuz en önemli yeniliklerden biri olan 2012 yılında patentlediğimiz mekik tahrik mekanizması, diğer üretici firmalara da ilham kaynağı oldu. İkinci bir yenilik olarak iğne tespit düzeneğinden bahsedebiliriz. Bu düzenek, makine üzerindeki yüzlerce iğneyi hiçbir takım kullanmadan tek bir parmak hareketi ile gerçekleştirebilmeyi sağlıyor. Aynı şekilde iğnelerin raport edilmesi için tasarlamış olduğumuz patentli iğne delici seçici mekanizması, sürekli hava tahriğine ihtiyaç duymadan çok basit bir mekanizma ile çözüldü. Sahip olduğumuz askeri tasarım yeteneğinin sağlamış olduğu az parça çok iş kavramı, makineye parça sayısı azlığı ve bununla beraber söküm takım kolaylığı getirdi.

Brode makinesinin siparişlerini ne kadar sürede teslim edebiliyorsunuz?

Volkan Yıldız: İlk makinelerimizi siparişe müteakip dört, beş ay içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz. Sonrasında kısa vade için her ay bir, iki makine üretebilir konumda olacağız.

Yerli üretim gerçekleştirmenizin ne tür avantajları bulunuyor? Alternatif makinelere oranla brode makinelerinizi değerlendirebilir misiniz?

Volkan Yıldız: Firmamızın prensipleri doğrultusunda tasarım ve üretim gücümüzle müşterilerimizi memnun etmek esas amacımızdır. Bunun en büyük avantajımız olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden üretimde ve tasarımda kaliteden ödün vermedik. Brode makinemizin işleme hızını, alternatif makineler ile eşit seviyede görüyoruz. Yedek parça uygunluğu, güçlü servis desteği, kalite ile beraber fiyat uygunluğu, tüm makinelerimize sürekli güncellenecek yerli yazılım desteğimizle sektörde ön sıralara çıkacağımıza inanıyoruz. Ayrıca tasarım ve yazılımımızı firmamız bünyesinde gerçekleştiriyor olmamız dışarıya bağımlılığımızı azaltması ayrı bir avantajımızdır. 
Mehmet Bayraktutar: Birçok makine sektöründe çalıştığımız için bir parçanın; nasıl bir formda olabileceğini, nasıl işlenebileceğini ve en kolay nasıl imal edilebildiğini biliyoruz. Makinemizi, başka bir makine ile karşılaştırdığınız zaman, estetikliğini ve ustaca çalışmalarını gözlemleyebilirsiniz. Makinemizin üzerindeki bütün parçalar yerine özeldir. Mühendislik kabiliyetlerimiz açısından bu makineyi tasarlarken ayrıca başka bir firmadan proje almadık. Makinenin, kontrol ve bütün mekanik tasarımı bize ait. Bu ürün farklı disiplinlerde çalışabilen tecrübeli, mütehassıs, işini iyi bilen ellerin bir eseridir.

Makinenizin arızalanması ya da yedek parça teminatı konusunda müşterilerinize nasıl bir hizmet sunacaksınız?

Volkan Yıldız: Yolda oluş amacımızın en önemli nedeni, önce hizmet mantığıdır. Bu sebep ile makinemizi, arızalanmayacak ve yedek parçaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde geliştirmeye gayret ettik. Buna rağmen arıza nedeni ve yedek parçaya gereksinim duyulan hallerde fahiş kâr gözetmeksizin en iyi şekilde müşteri memnuniyetini sağlayacağımıza inanıyoruz. Özellikle garanti süresi içinde makineden kaynaklı sorunların tümünü üstleneceğiz. Biz, öncelikle sağlıklı bir hizmet anlayışını hedefliyoruz.
Mehmet Bayraktutar: Yedek parça denildiğinde tasarım aşamasında yaşadığımız tartışmalardan birine de açıklık getirmek isterim. Biz, hiçbir parçayı yedek parçadan para kazanmak üzerine tasarlamıyoruz. Yedek parçalardan değil, makine satışlarımızdan kazanç sağlamayı hedefliyoruz. 
Brode makinesinin tasarımında hangi unsurlara dikkat ettiniz?
Mehmet Bayraktutar: Makinemizi ortaya koyarken genel bir tasarım anlayışıyla hareket ediyoruz. Brode makinesini oluşturan bütün parçaların esası, bir iğneyi doğru hareket ettirebilmektir. Biz makinenin kaidesini belirleyip ortaya iğnesini koyup ergonomik olmayan bir yapı oluşturmadık. Sektörde çalışan insanlara göre iğnenin konumlandırmasını yaptık. Makinenin ölçülerini, kullanıcının anatomisine göre geliştirdik. Makinemizde ayrıca normalden farklı olarak makine gövdesine destek sağlayacak şekilde iki adet elektronik kontrol dolabı bulunuyor. Bu sistem daha önce herhangi bir yerde uygulanmış değildir. Bu yapı ile hem makine direklerinin sallantılarını en aza indirip hem de servo motor kablolarının uzunluklarını azami üç metre ile sınırlandırmış olduk. Sonuçta güvenilir ve daha basit sessiz çalışan yapıda bir konstrüksiyon oluşturduk.

Nakış üretimi yapan firmalara, makinenizi tercih etmeleri açısından neler söylemek istersiniz?

Mehmet Bayraktutar: Kullanım kolaylığına ve sağlamlığa sahip olan, kaliteli malzemelerden üretilen makinemize, yüzde yüz güveniyoruz. Hem yedek parçası hem de servisiyle makinemizin arkasındayız. Brode makinesindeki her türlü detayın altından kalkabileceğimizi biliyoruz. Sektördeki firmaların da makinemizi denemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü asla pişman olmayacaklarına inanıyorum. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Volkan Yıldız: Piyasada hem üretim gücümüz hem Ar-Ge tasarımlarımız ile kendimizi ispat edebiliyor olmamızın, brode makine üretim sektöründe bizi iyi bir noktaya getireceğine inanıyorum. Makinelerimiz üzerinde her zaman daha yenilikçi ve zamanın ilerisinde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Röportaj: Kübra Karaca / Tekstil Teknoloji Dergisi

Haber Merkezi - 2023-02-14


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66