Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Sektörden Depreme Ekonomik Önlem ÇağrısıKahramanmaraş merkezli yaşadığımız deprem felaketinin ardından doğusu ve batısı ile ülke olarak hepimiz, yaralarımızı sarmak için kenetlendik. Yaralarımızın bir an önce sarılması için toplumun tüm kesimleri büyük bir çaba sarf ediyor. Tekstil, konfeksiyon ve yan sanayisi olarak bizler de elimizi taşın altına koyarak, depremin ilk anından itibaren birçok çalışmanın içinde yer aldık. Şu anda da Türkiye İhracatçılar Meclisi ve AFAD’ın öncülüğünde gerçekleştirilen Geçici Barınma Yerleri projesine başta Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) olmak üzere, tüm aksesuar sektörü olarak destek veriyoruz. Fakat bu yaraların bir an önce sarılması için tüm Türkiye olarak daha çok çalışmamız gerekiyor. İşte bu nedenle sektörümüzün çatı örgütü olan KYSD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Özpehlivan, aksesuar sanayicilerinin bu konudaki duyarlılığını ve yapılması gerekenleri anlatan bir açıklama yayınladı. KYSD’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanan bu açıklamayı sizlere aynen aktarıyoruz…   

 Acımız Büyük

6 Şubat sabahı saat 4:17’de büyük bir acıyla güne uyandık. Yaşanan büyük depremde 10 şehrimiz adeta yerle yeksan oldu. On binlerce canımızı kaybettik, sayısız insanımız yaralandı, yakınlarını, akrabalarını, dostlarını kaybetti. Ülke olarak acımız tarifsiz, yaramız çok büyük. KYSD olarak 21 Kasım’da Adıyaman ve 22 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde daha birkaç ay önce bu şehirlerimizde bulunmuş , bölge insanımızın içtenliğini ve yüreğinin güzelliğini yakından hissetme imkanı bulmuştuk. Ne yazık ki Adıyaman’daki etkinliğimizde açılışımıza teşrif eden Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Torunoğlu ve kıymetli eşi Nebahat Torunoğlu’nu bu depremde kaybettiğimizi üzülerek öğrendik. Kendisine ve vefat eden tüm insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakın ve akrabalarına başsağlığı diliyoruz. KYSD olarak yaraların sarılması adına elimizden ne geliyorsa yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. TİM ve AFAD öncülüğünde gerçekleştirilen Geçici Barınma Yerleri projesine desteğimiz sürüyor. İnşallah bu vesileyle büyük acılar çeken bölge insanımızın sancılarını bir nebze olsun dindirir, sıkıntılarını hafifletiriz.
KYSD olarak 14 Mart tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Hotel’de 12. Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Etkinliği düzenliyoruz. Etkinlik kapsamında sektörümüzde faaliyet gösteren firmalarımızı Ankara ve bölgedeki diğer şehirlerde faaliyet gösteren hazır giyim üreticileri ile buluşturuyoruz. Hem Anadolu’da artan üretimin desteklenmesi hem de sektör firmalarımızın ticari gelişimi adına önemsediğimiz bu organizasyonun önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Tekstil Aksesuarları Sektörümüz her daim ülkemizin yüz akı olmuştur. Böylesine güçlü bir sektörün Ankaralı alıcılarla buluşması büyük bir sinerji doğuracak ve sektörümüz açısından da önemli bir köprü görevi görecektir.
Son olarak depremin yaralarını sarmaya çalışırken ekonomide meydana getireceği negatif etkileri de en aza indirebilme adına bir takım önlemlerin ivedilikle ele alınması gerektiğini belirtmek isterim. Sektörlerin finansal yapılarının bozulmaması adına bankaların olabildiğince esnek ve yapıcı rol üstlenmeleri önemlidir. Ayrıca uzunca bir süredir beklenen KGF paketlerinin de hızlıca devreye alınması ekonomik nefes alıp vermeyi kolaylaştıracak ve bu zorlu sürecin en az hasarla atlatılmasına ön ayak olacaktır. Unutmayalım ki ülkemizin 10 şehrinde derin bir yıkıma yol açan bu deprem ekonomik anlamda tüm Türkiye’ye sirayet edebilecek büyüklüktedir. Bu zorluğu aşabilmemiz içinse etkin ve etkili bir biçimde uygulanacak ekonomik önlemlerin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi elzemdir. Bizler sektör olarak üzerimize düşen tüm çaba ve gayreti gösterirken kamu ve finans sektörlerimizle birlikte her zamankinden fazla bir dayanışma ve işbirliği içerisinde olmamız gerektiğini vurgulamak isterim.
Bu dilek ve temennilerle millet olarak tekrardan başımız sağ olsun diyor, kaybettiğimiz insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere de sabırlar diliyorum.
Dr.Murat Özpehlivan
KYSD Yönetim Kurulu Başkanı

Haber Merkezi - 2023-02-23