Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Sektördeki Toparlanma Liderliği Getirdi

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Sektördeki Toparlanma Liderliği Getirdi

Türkiye ekonomisi ve ihracatının son 40 yılında önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektörü, yaz aylarındaki atağıyla yine lokomotif olduğunu kanıtladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün ihracatta üç aylık kan kaybının ardından hazirandan itibaren çok hızlı bir toparlanma dönemine girdiğini belirterek, "Temmuzda 1,8 milyar dolar çıtasını aşarak aylık ihracat rekorumuzu kırdık. Ağustosta da 1 milyar 546 milyon dolarla en fazla ihracat yapan sektör olduk" dedi.

Genel İhracat Azalırken Lokomotif Gücünü Gösterdi

Mustafa Gültepe, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği buluşmada hazır giyim endüstrisinin Türkiye ekonomisi için kritik öneminin salgın sürecinde bir kez daha görüldüğünü vurguladı. Sektörün üç aylık sıkıntılı dönemin ardından hızla toparlandığını ifade eden Gültepe, şunları söyledi: “İhracatta üç aylık kan kaybının ardından haziran ayından itibaren çok hızlı bir toparlanma dönemine girdik. Temmuzda 1,8 milyar dolar çıtasını aşarak aylık ihracat rekorumuzu kırdık. Ağustosta da 1 milyar 546 milyon dolarla en fazla ihracat yapan sektör olduk. Mayıs ayında yüzde 38,3’e kadar gerileyen kapasite kullanımımız ağustosta yüzde 68,9’a ulaştı. Depolarımızdaki stokların hızla çekilmesinin yanı sıra maske ve koruyucu giysiye yoğun talebin de katkısı ile haziran ayı ihracatımızda yüzde 25 artış kaydettik. Temmuz ihracatımız ise yüzde 8,4 artışla 1 milyar 812 milyon dolara yükseldi. Aylık ihracatta ilk kez 1,8 milyar dolar çıtasının üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attık. Sektör olarak ağustos ayında da çok iyi bir performans gösterdik. Türkiye genel ihracatı yüzde 5,7 düşerken biz 10,9’luk artış ile 1 milyar 546 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu sonuçla 5 yıl aradan sonra ihracatta lider sektör olarak yeniden zirveye oturduk. Devletimizin de desteği ile yeni dönemin dinamiklerini en iyi şekilde değerlendirip zirvedeki yerimizi kalıcı hale getirmek için tüm gücümüzle çalışacağız.”

Anadolu'ya Yatırım Teşvik Edilmeli

İHKİB Başkanı Gültepe, salgınla birlikte tedarik zincirinin yeniden yapılandığını, tüketim alışkanlıklarında da ciddi değişiklikler olduğunu hatırlatarak, “ABD’den Çin ile ticaret savaşı nedeniyle Türkiye’ye bir yönelim gözlemliyoruz. Toplam hazır giyim ihracatımız 8 ayda yüzde 12 azalırken aynı dönemde ABD’ye ihracatta yüzde 19,3’lük artış gerçekleştirdik. Gelişmeler bu ülkeye yıllık ihracatımızı en kısa sürede 1,5 milyar dolara çıkarabileceğimizi gösteriyor. Orta ve uzun vadede ABD pazarından en az 5 milyar dolar pay alabileceğimize inanıyoruz. ABD pazarındaki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmemiz için Anadolu’da ölçek ekonomisine uygun, yüksek kapasiteli ve yüksek teknolojili yatırımları teşvik etmemiz gerekiyor" değerlendirmelerinde bulundu.
Haber Merkezi - 2020-11-07


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66