Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

Sektör Sipariş Rekoru BekliyorKatma değerli üretimi, istihdama katkısı ve ülkeye kazandırdığı net döviz getirisiyle Türkiye'nin stratejik sektörleri arasında yer alan hazır giyim endüstrisi, 2021'i 19 milyar dolarlık rekor ihracat ile kapatmak için kolları sıvadı. Yeni tedarik zinciriyle ortaya çıkan fırsatlardan yararlanma hedefiyle Avrupa ve ABD'de agresif bir tanıtım çalışmaları yapan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), pandemide bile ara vermediği ticaret heyeti organizasyonlarıyla ihracatçıları alıcılarla buluşturmaya devam ediyor.

Yedi Ayda 11.7 Milyar Dolar

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün yedi ayda 11.7 milyar dolarlık ihracata ulaştığını bildirdi. Önümüzdeki 5 aydan çok daha umutlu olduklarını vurgulayan Gültepe, "2014'teki 18.7 milyar dolarlık rekorumuzu yenilemeye bu yıl çok yakınız. Kurban Bayramı'ndaki dört iş günü eksiğimiz olmasaydı tüm zamanların en iyi yedi ayı olacaktı. İhracatçılarımızın 3-4 aylık siparişleri dolu. Bazen talebe yetişemiyoruz" dedi.

Yurtdışı Tanıtımı İhracata Katkı Sağladı

“Ülkemize artan ilginin devamlılığını sağlamak için yurtdışında agresif bir tanıtım kampanyası yürütüyoruz” şeklinde konuşan Gültepe, “Bu yılı kapatırken ABD, Rusya ve Fransa gibi ülkelerde öncü 10 moda fuarında ihracatçılarımızın yer almasını sağlamış olacağız. 2020'de hepsi sanal, dört ticaret heyeti düzenlemiştik. Bu yıl vites yükselttik. Ağustos başı itibarıyla altısı sanal ikisi fiziki sekiz ticaret heyeti organize ettik" dedi.

Yerinde Teşvik Beklentisi

Firmaların özellikle beşinci ve altıncı bölgelerdeki teşvikleri fırsata dönüştürmelerini istediklerini belirten Gültepe, diğer bölgelerdeki mevcut yatırımlar için de yerinde teşvik beklediklerini bildirdi. Gültepe, "Hazır giyim Türkiye'ye iyi geliyor. Katma değerli üretim ve ihracatın yanı sıra istihdamda da ülke ekonomimize büyük katkı sunuyoruz. Mart 2020'de yani pandeminin başında 592 bin olan istihdamımızı, Nisan 2021'de 657 bine çıkardık. En zor 14 aylık dönemde istihdama 63 bin kişilik katkı sağladık. Yıl başına kadar 25-30 bin ilave istihdam yaratabiliriz" dedi.

Dört Ticaret Heyeti Düzenlenecek
En son iç giyim markalarının temsilcilerini İstanbul'da ağırladıklarını anlatan Gültepe, şöyle devam etti: "Yıl sonuna kadar dört ticaret heyeti daha düzenleyeceğiz. Göstergeler 19 milyar dolarla bu yıl tüm zamanların ihracat rekoruna ulaşma konusunda umut veriyor."

Haber Merkezi - 2021-09-09