Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Sektörün Sorunları Tekstilin Merkezinde KonuşulduMerter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) sektörünün liderleriyle Hazır Giyimi masaya yatırdı. MESİAD 13 Kasım tarihinde Güngören Ramada Otel'de “Hazır Giyim İstişare Buluşması” başlığıyla bir toplantı düzenledi. MESİAD Başkanı Ekrem Kap ve dernek yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı toplantıya, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Müşterek Başkanı Ramazan Kaya, Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) Başkanı Eda Arpacı Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) Başkanı Murat Özpehlivan ve birçok sektör temsilcisi katıldı.


“Sektörün ve Merter’in sorunlarını birlik ve beraberlikle çözebiliriz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan MESİAD Başkanı Ekrem Kap, dernek olarak sorumluluklarının büyük olduğunun altını çizerek, sektörün ve Merter’in sorunlarının birlik ve beraberlik ile çözülebileceğini vurguladı. Dernek olarak Türkiye’de tekstilin merkezi konumundaki Merter Bölgesi’nin tek ve en etkin sivil toplum kuruluşu olduklarını dile getiren Kap, hazır giyim sektörünün Merter için çok önemli olduğunu, önümüzdeki süreçte de bölgenin ve sektörün ileriye gitmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.


 “Bu yıl ihracat rekorumuzu egale edeceğiz”

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ise toplantıda yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl pandeminin en zorlu dönemi olmasına rağmen, giyim sektörü olarak yüzde 3 oranında bir artış sağladıklarının söyledi. Bu oranla 2020’de ihracat rekoru kırdıklarını, 2021’de ise bu rekoru egale edeceklerini vurgulayan Gültepe, “Sektör olarak hep birlikte, Merter başta olmak üzere, tekstil ve giyimin tüm bölgeleriyle ülke olarak dünyada güçlüyüz” dedi. Sektörün vasıflı elaman ihtiyacını karşılamak için tekstil mühendisliğinin önemine dikkat çeken Gültepe, “Sektörü geleceğe layıkıyla teslim etmek için eğitim çalışmalarına büyük önem veriyoruz” şeklinde konuştu.


“İstanbul’u Moda Merkezi, Anadolu’yu üretim üssü yapmalıyız”

Yaptığı konuşmada, hazır giyim imalatının Anadolu’ya yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Gültepe, “İstanbul üretimin merkezi değil, Merter Bölgesi dahil, çevre ilçeleri moda merkezi yapmamız gerekiyor. Anadolu’yu üretim üssü yapmalıyız” dedi. Üretimin yanı sıra tanıtıma da büyük önem verdiklerini de ifade eden Gültepe, birlik olarak dijital bir platform kurduklarını bu platformda yapacakları sanal fuarların yanı sıra, 9-11 Şubat 2020 tarihlerinde büyük bir hazır giyim fuarını yapmak için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.“Sektörün dijital dönüşümünü hızlandırmalıyız”

TGSD Müşterek Başkanı Ramazan Kaya da toplantıda yaptığı konuşmada, pandemi ile ortaya çıkan tedarik zincirindeki değişim sonucu, özellikle bu yıl hazır giyim imalat ve ihracatının büyük ivme kazandığını söyledi. Yeni tedarik zincirinde dijital dönüşümün büyük önem taşıdığını da vurgulayan Ramazan Kaya, sektör olarak dijital dönüşümümüzü ne kadar hızlandırabilirsek, yeni tedarik zincirinde o oranda avantajlı olacağımızı söyledi. Kaya konuşmasında, sektörde yaşanan ara elaman istihdam sorununa ve markalaşmanın önemine de işaret etti.Program sonunda İstişare buluşmasının sponsorlarına günün anısına plaket verildi.

Haber Merkezi - 2021-11-17