Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

Sektörün Oekotex Belgeli İlk Zamak Tedarikçisi

Metal aksesuar ham madde alanında kalitesiyle tercih edilen firmalardan biri olan Ezgi Metal, İstanbul Topçular’daki ofisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Çinko, nikel tedarik eden ve Zamak külçede Reach – Rosh kalite belgesiyle imalat yapan firma, metal ham madde alanında Türkiye’nin ilk Oeko-Tex Belgesi’ni de aldı. Müşterilerine üst kalitede ürünler sunarak sektörde katma değer oluşturan Ezgi Metal, ileriye yönelik olarak tesisleşmeden müşteri portföyünü genişletmeye kadar birçok alanda projeler geliştiriyor. Firmanın kaliteye yönelik çalışmaları ve ileriye yönelik projelerini Ezgi Metal Ltd.’nin ortağı Atila Önek’ten dinledik. Atila Önek sorularımızı şöyle yanıtladı:

Firmanızın sektördeki konumu ve faaliyetlerinizi okurlarımıza kısaca anlatır mısınız?

Piyasa, firmamızın tüm dünyada kabul görmüş Reach – Rosh ve Oeko-Tex belgelerine uygun kaliteli malzeme ürettiğini ve bu kalitenin sürdürülebilirlik arz ettiğinin bilincinde. Firmamız; gerek üretiminin her zaman denetlenmeye açık olması, gerek stoklarımızın her daim müsaitliği, gerek ise sevkiyat şartlarımızda ki özen ile güven veren kalite odaklı ve sürdürülebilir fiyat politikaları ile tanınmakta. Bunun en büyük ispatı firmamızın taklit edilmeye çalışılması. Ancak bunu pek de başaramayan firmaların varlığı ile daha da perçinlenmiştir. 2019 yılında Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde satın almış olduğumuz arsamıza fabrika inşaatına start vermeyi veya yine Metalciler Kooperatifi’ndeki işyerimizin bitmesi durumunda ikisinden birinde üretime daha modern sağlık şartları, uygun çevresel faktörler ve geniş alanda devam etmeyi planlamaktayız.

Ürün çeşitleriniz ve sektöre sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Başta zamak olmak üzere, kaplama sektöründe de kullanılan çinko külçe, nikel katot (anot) ithalatı yapıp hem zamak müşterilerimize hem de diğer müşterilerimize hammadde tedariki sağlıyoruz.

Metal hammadde konusunda kaliteye büyük önem veriyorsunuz. Bu konuda yaptığınız yeni çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle ocaklarımızın üzerine mikser benzeri bir ürün takarak malzemenin çok daha homojen olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Kullandığımız çinko, bakır ve alüminyumun uluslararası normlarda olması yine kalite anlayışımızdaki süreklilik ve sürdürülebilirliği gözler önüne sermektedir. Firma politikamızdan asla taviz vermeden malzemelerimizi kullanan üreticilerin en üst kaliteyi yakalamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü bizim müşterilerimiz de bizim gibi düşünen, kaliteye önem veren, uluslararası firmalara üretim yapan, piyasada iyi yeri olan firmalar ki, biz de kaliteye önem vermeyen firmalarla çalışma taraftarı değiliz. Bu sebeple kendimizi sürekli yenilemek, gelişen Dünya şartlarına ayak uydurmak adına sektörün en çok tercih edilen kalite belgelerinden Reach-Rosh ve en yüksek klasmanda üreticilerin sahip olduğu Oeko-Tex belgesini Türkiye’de ilk alan zamak tedarikçisi olduk. Pandemi sürecini de göz önüne alarak sektördeki sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir? İrili ufaklı farklı farklı sektörlerde tabi ki herkes pandemiden çok etkilendi. Ama yavaş yavaş Avrupa ve Dünya’nın normalleşmeye başladığı şu günlerde, ihracatın yükselmesiyle birlikte daha iyiye doğru bir gidişat olacağını düşünüyoruz.

2021 yılı sektör açısından sizce nasıl geçecek ve firmanızın bu dönemdeki hedefleri nelerdir?

Bizce her gün iyiye gidiş olacak. Herkes kendine özeleştiriler yaparak kaliteli üretimle sorunların birer birer ortadan kalktığını görecek ve pandemiden önceki normal periyotlara gelindiğini izleyeceğiz. Hedeflerimize gelince; biz pandeminin başladığı 2020’de zaten üretim ve hacim olarak hiç eksilmedik. 2020 yılında ihracat yapan firmaların biraz kapasiteleri düşse de, yeni müşteri katılımlarıyla 2020 yılını hacim olarak 2019’un üzerinde kapattık. 2021 yılında ise kapasiteleri düşen firmalarımız Avrupa’nın da açılması ve ciddi üretim artışlarıyla yeniden malzeme talep etmekteler. Dolayısıyla bu yıl çok daha iyi geçiyor ve geçecek. Bu konuda çok umutluyuz.
Haber Merkezi - 2021-05-26