Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Moda Endüstrisi Yeşil Mutabakat Hazırlığında


Avrupa Birliği (AB) Yeşil Mutabakatı çerçevesinde Avrupa Birliği, 2050 yılında sıfır karbon salınımı hedefliyor. İhracatının yaklaşık yüzde 70'ini AB ülkelerine yapan Türk moda endüstrisi, sürdürülebilirlik ile ilgili projelerini hızlandırdı. 12 firmaya "Çevresel Sürdürülebilirlik Danışmanlığı" olanağı sunan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ege Bölgesi'nde hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere birlik bünyesinde bir çevre mühendisi istihdam edecek.

Sürdürebilirlik Öncelikli Olacak

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde sürdürülebilirlik ile ilgili projelerini hızlandırıyor. Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmaların tercih değil zorunluluk haline geldiğine işaret eden EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, birlik olarak Ticaret Bakanlığının desteklediği "Hazır Giyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi URGE Projesi" kapsamında 12 firmaya "Çevresel Sürdürülebilirlik Danışmanlığı" olanağı sunduklarını dile getirdi. Özellikle gelişmiş pazarlarda faaliyet gösteren markalar ve müşterilerin konuya özel bir önem verdiğine vurgu yapan Sertbaş, "Sürdürülebilirlik önümüzdeki dönemde tüm müşterilerin ve markaların öncelikli gündem maddesi olacak. Hazır Giyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi Projesi Çevresel Sürdürülebilirlik Danışmanlığı faaliyeti ile firmalarımızın bu konuda teknik açıdan daha yeterli olmalarını ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere önümüzdeki dönemde sektörün dinamiklerini etkileyecek çerçeve koşullara hazırlıklı olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Projemizin bu modülünün bir çıktısı olarak Ege Bölgesi’nde hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği bünyesinde bir çevre mühendisi istihdam edeceğiz. Bu sayede sahada firmalarımıza daha etkili hizmet sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Diğer Birliklere Örnek Olduk

Projeye katılan firmalardan aldıkları geri dönüşler sonrasında çok doğru zamanda ve doğru içerikte bir proje olduğunu gördüklerinin altını çizen EHKİB Başkanı Sertbaş, "Sürdürülebilirlik" başlıklı URGE projelerinin Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki dört birliğine ilham kaynağı olduğunu dillendirdi. Sertbaş, "Ege İhracatçı Birlikleri olarak son 3 yıldır tüm projelerimizin ana ekseninde sürdürülebilirlik ve inovasyon var. Çevreye duyarlı üretmek ve ihracat yapmak için EİB bünyesindeki dört ihracatçı birliğimiz 'Sürdürülebilirlik' başlıklı yeni URGE projelerini başlatıyorlar. Ege Bölgesindeki firmalarımızın sürdürülebilirlik karneleri çıkarılacak. Bu süreçte lider olduğumuz için ayrıca gurur duyuyoruz. Sürdürülebilirlik ile ilgili projelerimiz bundan sonraki dönemde de devam edecek. URGE projemiz kapsamında bundan sonraki çalışmamız enerji verimliliği eksenli olacak" dedi.
Haber Merkezi - 2023-08-10