Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

Merih Düğme’den Yeni Döneme Yeni Vizyon

Sektörde yarım asırlık bir tecrübeye sahip olan Merih Düğme, salgın dönemi ve sonrası için geliştirdiği vizyonla küresel rekabette avantaj sağlayacak. Polyester, plastik, bakalit ve zamak düğme üretimi yaptığı Güngören’deki fabrikasını yeni koşullara göre dizayn etmeye başlayan firma, dönüştürebilir ham maddeden imalata yönelik aldığı GOTS Sertifikası ile önemli bir aşama kaydetti. Salgının oluşturduğu belirsizlik nedeniyle tüm üreticilerin bekleyiş ve konumlarını koruma düşüncesinde olduklarının altını çizen Merih Düğme’nin İkinci Kuşak Temsilcisi Özgür Metin, dergimize şu bilgileri verdi:
“Biz Merih Düğme olarak geçen yılın son çeyreğinden bu yana Ar-Ge ve sürdürebilirlik konusunda birçok yatırımda bulunmuştuk. Dönüştürülebilir malzemeden polyester düğme ve aksesuarlar üretmeye başlamıştık. Mart Ayı’nda patlak veren salgın durumuna rağmen çalışmalarımıza devam ettik. Kontrollü üretim politikamızla yeniliklerimize devam ettik. İki ay önce USB Sertifikasyon Şirketi’nden aldığımız GOTS Sertifikası ile dönüştürebilir hammadde satışı, dönüştürebilir hammaddeden aksesuar üretimi yapmaya başladık. Salgın dönemiyle birlikte Türkçesi Hayata Yeniden Katılabilen Join Life yani sağlıklı ürünler daha da önem kazanmaya başladı. Biz de üretim politikamızı buna göre belirledik ve taşlı, kamuflajlı düğme ile aksesuarları üretimimize dahil ettik. Bununla birlikte yeni dönemde salgının başlangıç noktası olan Çin’in küresel ticarette ivme kaybedeceğini öne sürenler oldu. Ben, bunu söylemiyorum. Çünkü bana göre insanların işlerini doğru yapmaları gerekiyor. Bu nedenle ürün tasarımı ve pazar araştırmaları yaparak işimizi geliştirmeye çalışıyoruz.”
Değişen koşullara göre üreticilerin kendilerini yapılandırmaları gerektiğine dikkat çeken Özgür Metin: “Salgın öncesinde dünyada bir küresel soğuma süreci başladı. Kış, beklenenden uzun sürdü. Yaz aylarında bile sağanak yağışlara tanık oluyoruz. Biz de bu nedenle ekibimizle birlikte kışlık düğme ve aksesuarlar tasarladık. Yine üretimimizle ilgili çok önemli bir çalışmaya start vererek tesisimizi dünya standartlarına göre dizayn ediyoruz. Bence covid virüsü tümüyle ortadan kalkmadan piyasada iyileşme olmayacak. Sabırla hareket edip işimizi yürütmeliyiz. Halen 24 ülkeye ihracat yapan bir firmayız ve her zamanki çalışma yapımızla müşterilerimize hizmet vereceğiz. Kısa çalışma ödeneği üç aydan altı aya kadar uzatıldı ve ekonomiye belli bir katkısı olacak. Biz firma olarak çalışanlarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yaptık. Yıl sonuna kadar sektördeki konumumuz koruyarak yolumuza devam edeceğiz. Merih Düğme, sektörde yaklaşık yarım asırlık tecrübesiyle böyle bir zorlu dönemde de polyester, plastik, zamak, korozo, tahta düğme ve aksesuar talebine cevap veren önemli bir çözüm ortağı olarak yoluna devam etmektedir.”
Haber Merkezi - 2020-11-03