KYSD Trend İnovasyon Etkinliği’nde Büyük BaşarıKonfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Trend ve İnovasyon Etkinliği, 19-20 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul WOW Hotel Convention Centre’da gerçekleşti. İHKİB, İTHİB, İTO, İSO, TRİSAD, MESİAD, BATİAD, TGSD ve OTİAD’ın destekleriyle gerçekleşen etkinliğin sponsorluğunu Ata İmalat üstlendi. Bu yıl 72 firmayla katılımcı sayısını artıran etkinlik, İstanbul Moda Fuarı’nın düzenlendiği yıllardaki gücünü yeniden ortaya koydu. Etkinliği, yaklaşık 1.500 profesyonel ziyaret etti. Başta Sırbistan, Arnavutluk, Rusya ve İran olmak üzere, birçok ülkeden ziyaretçi alan etkinliğin açılışına TİM Başkanı İsmail Gülle, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, İTHİB Başkanvekili Şerafettin Demir, KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ve birçok sektör temsilcisi katıldı. TGSD Başkanı Hadi Karasu da, 2. gün etkinliği ziyaret edenler arasında yer aldı. Dergimizin de katılımcı olarak yer aldığı etkinlik, katılımcıları ve ziyaretçileri tarafından tam not aldı. Etkinlikte, Okan ve Uşak Üniversitesi stant açarak, öğrencilerinin tasarımlarını sergilediler.

Dört Yılda Katılımcı Sayısını Üçe Katladık

Toplantının açılış konuşmasını yapan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, şunları söyledi: “KYSD olarak yaptığımız bu etkinlik alanında dünyanın en büyük organizasyonu olma özelliğine sahip. Biz bu işe 24 firma ile başladık ve şu anda katılımcı sayımız 72 oldu. Etkinliğimizi www.turkishtrimmings.com adlı sitemizle de yıl boyunca duyurmaya devam edeceğiz. Bu etkinliğimizde de Üniversite-Sanayi işbirliğimizi de sürdürdük. Sektörümüze çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu etkinliğimize elde ettiği başarıyla bir fuar denilebilir.”

Sektörün Büyük Bir Fuarı Olmalı  

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ise yaptığı konuşmada: “Sektördeki STK’ların böyle organizasyonlar yapması, birliklere de katkıda bulunacaktır. Ülkemizde böyle bir yan sanayi gücünün bulunması, tam sanayinin gelişmesinde büyük rol oynuyor. Ülke olarak bu tam entegre hazır giyim üretim yapımızı çok daha büyük fuarlarla taçlandırmamız gerekiyor.

Tasarım Başkenti ve Büyük Fuar Projeleri Yolda

TİM Başkanı İsmail Gülle de açılışta şöyle konuştu: “KYSD’nin yapmış olduğu bu etkinlik sektörümüzün birlik ve beraberliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bizler inanıyoruz ki, hazır giyim ve yan sanayisi çok daha iyisini yapabilir. Bu nedenle tasarım ve üniversitelerle işbirliğin destekliyoruz. ABD ile 100 milyar dolarlık bir dış ticaret döneminin arifesindeyiz ve bunun 50 milyar dolarını biz yapacağız. Hazır giyim de bu ihracattan büyük pay alacak. Bunlarla birlikte İstanbul’umuza tasarım başkentliğini de ekleyeceğiz. Sektör temsilcilerimizin paylaştığı ve sektöre yakışan bir fuarı önümüzdeki yıl düzenleme sözünü buradan veriyorum.”

Sürdürebilirlik Seminerleri Sektöre Yeni Bir Kapı Açtı

Toplantının ikinci günü ise Sürdürebilirlik Seminerleri düzenlendi. Konuyla ilgili ilk konuşmacı olarak sözü alan KYSD Yönetim Kurulu Üyesi Emir Kılıç, tekstil üretiminin dünyada önemli bir yere sahip olduğunu, ancak üreticilerin doğaya ve çevreye bir şekilde üretim yaparak sürdürebilirliğe katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı. Sanatçı Deniz Sağdıç, çalışmalarında yer verdiği atık denim ve aksesuarlarla önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini ve global markalar ile yaptığı işbirliği sonucunda dünyanın birçok şehrinde bu çalışmaları sergilediğini ifade etti. LC WaikikiSourcing Direktörü Şenol Dallı, LC Waikiki’nin sürdürebilirlik konusuna büyük önem verdiğini, önümüzdeki süreçte 20 aksesuar tedarikçisini yalınlaştırma ve sürdürebilirlik alanlarında eğitimine alacaklarını belirtti.
Haber Merkezi - 2020-12-10