Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

KYSD Restorasyon Sonrası İTHİB ile Ortak Akıl AradıKonfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD), Ortak Akıl Toplantıları’nı sürdürüyor. Daha önceki toplantılarında LC Waikiki ve De Facto temsilcilerinin yanı sıra, Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nu ağırlayan KYSD, bu kez İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz’ü konuk ederek aksesuar sektöründeki gelişmeleri masaya yatırdı. 10 Mart 2021 tarihinde Giyimkent’te restore edilen KYSD Genel Merkezi’nin açılışında gerçekleşen toplantıyla KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, KYSD Eski Başkanları Osman Ege ve Reşat Gülen’in yanı sıra dernek üyeleri katıldı. Restore edilen KYSD Merkezi’ndeki iki ayrı salona adını yaşatmak amacıyla KYSD Eski Başkanı merhum Fikret Poyraz ve KYSD Eski Genel Sekreteri merhum Hasan Yeğenler’in ismi verildi. Soru-Cevap ile tamamlanan toplantının sonunda KYSD Başkanı Murat Özpehlivan ve İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz birbirlerine birer plaket ve hediye verdiler.

Murat Özpehlivan: Restore Ettiğimiz Merkezimizde Yeni Projeler Geliştireceğiz


Toplantının açılış konuşmasını yapan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, şunları söyledi: “Öncelikle İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz’ü bugün aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Genel Merkezimizi restore ettirdikten sonra sektörümüzün gelişmesi için binamızda birçok eğitim programları ve projeler düzenleyeceğiz. Dernek dolarak 25-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında bir sanal fuar daha düzenleyeceğiz. Kasım Ayı’ndaki sanal fuarımızda 3000 olan ziyaretçi sayımızı daha artırmak amacındayız. Bugün tüm üretim sektörü yüksek faiz, dövizdeki oynaklık ve girdi maliyetlerindeki artışla mücadele ediyor. Toplantımızda bu sorunlara çözüm oluşturmaya çalışacağız.”

Yan Sanayide Dünyada İlk Ondayız

Murat Özpehlivan ve KYSD eski başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından sözü alan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz “Hazırgiyim sektörü, ülkemizde bugünlere geldiyse konfeksiyon yan sanayi üretiminin bunun içinde büyük payı var” dedi. “Şu anda Türkiye’nin yakınında yan sanayisi ile birlikte hazır giyim üretimi yapabilen bir ülke bulunmuyor” diyen Öksüz konuşmasına söyle devam etti: “Yan sanayi imalatı açısından en son verilere baktığımızda dünyada ilk onda yer alıyoruz. Bu yan sanayimizin geldiği nokta açısından gurur verici. Maske üretimine başlangıç hızımız ve kalitemizle, salgın döneminde de gücümüzü ispatladık. Şu anda sektörün yaşadığı en büyük sorun olarak iplik fiyatlarındaki artış göze çarpıyor. Ancak ülkemizdeki iplik üretiminin talebin yüzde 80’ini karşılaması bizim için büyük bir avantaj. Sektörümüzün üretim değeri olarak ihracat ve iç piyasası ile birlikte 200 milyar TL’si tekstilden olmak üzere ülke ekonomisine yaklaşık 350 milyar TL katkısı var. 16 milyar dolarlık ihracat ile dış ticaret açığını kapatmada büyük rol oynuyoruz.”

Dünya Tekstil Tedarikinde İlk Beşe Yükseldik

Dünya tekstil tedarikinde 5. Sıraya yükseldiğimizin altını çizen Öksüz “Tekstilde dünyada altıncı sıradayken 2020 yılı verilerine göre beşinci sıraya yükselmiş olmamız bizim için büyük bir mutluluk oldu. 2020 yılının ihracatını küçük bir kayıpla atlattık. 2021 yılının Ocak-Şubat verilerine baktığımızda konfeksiyon yan sanayi ihracatında yüzde 13.7, tekstilde ise yüzde 15’lik bir artış var. Yıla iyi bir başlangıç yaptık” dedi.

Sürdürülebilirlik Konusundaki Taleplere Cevap Verebilmeliyiz

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin alt dallarıyla birlikte sürdürülebilirlik konusuna yoğunlaşması gerektiğinin altını çizen Ahmet Öksüz” Sektörümüzün geleceği için geri dönüşümlü, suyun az kullanıldığı ve organik tekstil gibi ürünlerin imalatını dikkate alarak sürdürebilirliğe önem veren küresel markaların taleplerini hızla karşılamalıyız” şeklinde konuştu.

KYSD ile İşbirliğimizi Sürdüreceğiz

Ahmet Öksüz İTHİB olarak bu yıl için birçok projeleri bulunduğunu, bu projelerde KYSD ile işbirliklerini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı: “2021 yılı için birçok projemiz var. KYSD ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Ur-Ge Projemizi 21 firmayla hayata geçiriyoruz. Bu projemizden sonra Yeni Nesil Liderlik Yaklaşımları Eğitimleri programını KYSD Genel Merkezi’nde hayata geçireceğiz. Performans Yönetimi Sistemi Kurulumu hakkında da bir projemiz olacak. Fas, Meksika ve Romanya ülkelerinin müşteri bazlı analiz raporlarını hazırlayacağız. Almanya, Polonya ve Fransa’ya ticari heyetler göndereceğiz. İşimizi daha da geliştirmek için ek vergilerden, haksız rekabete, haksız rekabetten STA’lara kadar birçok alanda mücadele etmemiz gerekiyor. Markalaşmak sektör için her zaman en önemli başarı anahtarlarından biri olmayı sürdürüyor. İTHİB olarak KYSD ile bugüne kadar birçok işbirliğimiz oldu ve gelecekte de bu işbirliğimizi sürdüreceğiz.”


Toplantının ardından KYSD Başkanı Murat Özpehlivan ve İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz birbirlerine birer plaket ve hediye verdi. Dernek binasının restore edilmesindeki katkılarından dolayı KYSD Başkan Yardımcısı Muharrem Özçelik’e ayrıca bir plaket verildi.
Haber Merkezi - 2021-03-12