Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İNSAD’ın 25.Yıl Kutlamasına Büyük İlgi

İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği (İNSAD) 25. Yılını geleneksel iftar davetinde kutladı. Geniş katılımla gerçekleşen 25.Yıl Kutlaması, 13 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Elite World Hotel’de düzenlendi. İNSAD Başkanı Zafer Özbilge, KYSD Eski Başkanı Reşat Gülen, KYSD Üyeleri ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun Başkanı Hüseyin Öztürk’ün yer aldığı iftar organizasyonun sponsorluklarını Kar-Des Makine, Düzey Payet, Eforteks, Tetaş, Merkür Tekstil, Durak İplik ve İlhanlı İplik üstlendi. Organizasyon sırasında sektörümüze emeği geçen İNSAD başkanları ve sektör temsilcilerine birer plaket verildi.

Küresel Rekabet Koşullarına Göre İşimizi Yapılandırmalıyız

İftar davetinde bir konuşma yapan İNSAD Başkanı Zafer Özbilge, şunları söyledi: “İNSAD olarak sektörde 25 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Bugün bakıldığında bir sivil toplum örgütünün bunca yıldır ayakta kalması oldukça zor olduğu biliniyor. Bu nedenle derneğimizin bugünlere gelmesini sağlayan tüm başkanlarımız ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca 25. Yıl kutlamamızın gerçekleşmesine katkı sağlayan sponsorlarımıza da teşekkür ediyorum. Sektöre emeği geçen ve üç yıl önce kaybettiğimiz Aslan Aygün’ü burada anmadan geçemeyeceğim. Bugün aramızda Çin’den konuklarımız da var. Onlara da hoş geldiniz demek istiyorum. Sektörümüzün 90’lı yıllarına baktığımızda biz, ekonomi içinde oldukça iyi bir konuma sahiptik. Fakat 2000’li yıllarda Çin’deki üretimin artmasıyla birlikte sektörümüzdeki işler azalmaya başladı. Her şeye rağmen 2017 yılında nakışçılar olarak çok iyi işler yaptık. 2018 ve 2019 yıllarında da biraz azalma olsa da, yine de işler ortalamanın üzerindeydi. Hepimizin aynı gemideyiz ve bu gemi batacak olursa, hepimiz batarız. Bu nedenle rekabetimizi daha dostça yapmalıyız. Elimizde çok büyük pazar var ve bu pazarın koşullarını daha iyi değerlendirmeliyiz. Ancak Çin’deki nakış makine parkuru ülkemizle kıyaslandığında arada büyük farklar var. Hesaplarımızı Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Vietnam’ın yaptığı ciddi nakış makinesi alımlarını ve küresel detayları da dikkate alarak yapmalıyız. İyi organizasyon, doğru maliyet ve katma değerli tasarımlarla fark yaratmalıyız. Sektör olarak 50 yıldır bu işten kazanç sağlıyoruz ve kazanmaya da devam etmeliyiz.

Başarı İçin Birlikte Hareket Etmeliyiz

Üretim yapan firmaların dünyadaki gelişmeleri sürekli takip etmeleri gerektiğine dikkat çeken MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk: “Ülkemizde birçok sektörün altyapısı genç ama hiçbiri hazır giyim kadar dinamik değil. Her ne kadar tekstil ve hazır giyim basında üçüncü sırada gösterilse de, her zaman birinci sıradadır ve sektörler ülkenin öz evladıdır. Ancak karlılık oranına baktığımızda sektörün karlılığı son on beş yılda yüzde 50 azalmış durumda. Bu duruma tedbir olarak küresel koşullara karşı birlikte hareket etmemiz gerekir. Biz de MHGF olarak bu bakış açısıyla Türkiye’nin değişik noktalarındaki tekstil ve hazır giyim üreticileriyle görüşerek, onların sorunlarını ilgili birimlere aktarıyoruz. MHGF bünyesinde yer alan İNSAD da bizimle birlikte hareket ederek sorunların çözümüne katkıda bulunuyor” şeklinde konuştu.

25. Yıl kutlama gecesinde İNSAD’ın Kurucu Başkanı Nurettin Çetinkaya, Dergimizin sektöre katkılarından dolayı, Genel Müdürümüz Levent Kayıkçı’ya onur plaketi verdi.

Haber Merkezi - 2020-11-29