Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İngiltere ile Anlaşma Sektörü Sevindirdi

İngiltere ile Anlaşma Sektörü Sevindirdi Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması 30 Aralık’ta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın video konferans aracılığı ile katıldığı törenle imzalandı. Giyim ihracatından Almanya’dan sonra en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke konumunda olan İngiltere ile yapılan bu anlaşma tekstil ve hazırgiyim sektörünü sevindirdi. Bu anlaşma ile 2021’de giyim ihracatında yüzde on oranında bir artış hedefleniyor.

İngiltere ile belirsizlik ortadan kalktı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu anlaşma ile "Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek" şeklinde konuştu. Bakan Pekcan, Serbest Ticaret Anlaşması ile Gümrük Birliği'nin 25 yılda getirdiği kazanımların korunacağını vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkileri "daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz" dedi. Bakan Pekcan, anlaşmanın tüm sanayi ve tarım ürünlerini içerdiğini de sözlerine ekledi. Pekcan, bu anlaşma olmasaydı İngiltere'ye yapılan ihracatın yüzde 75'inin vergi yüküyle karşı karşıya kalacağını, yaklaşık 2,4 milyar dolar zarar oluşacağını belirterek, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek anlaşma ile bu riskin ortadan kalktığını kaydetti.

Bu anlaşma ile İngiltere’ye ihracatta yüzde 10 artış bekliyoruz

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, A Para Kanalı’nda İşin Sırrı Programı’na katılarak İngiltere ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması’nı değerlendirdi. Gültepe, bu anlaşmanın ülkemiz ve hazırgiyim sektörü açısından öneminin altını çizerek şunları söyledi: “İngiltere’nin AB ile iki yıldır süren Brexit sürecinde anlaşamaması sektör olarak bizi endişelendirmişti. Çünkü bu ülke bizim ticari fazla verdiğimiz bir pazar. Yaklaşık 2 milyar dolar ile hazırgiyimde en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke. Biz yaklaşık bir bucuk yıldır İngiltere ile anlaşma yapılması yönünde çalışmalar yaptık. Fakat İngiltere Avrupa Birliği ile bir anlaşma yapamadığı için bizimle de masaya oturamıyordu. Bu anlaşma mevcut durumu koruma ve üstüne yüzde on civarında bir artış sağlama açısından oldukça önemli. 2020 yılında pandemi süreci olmasına rağmen 2019’a göre İngiltere’ye ihracatımızı başa baş noktasında kapatıyoruz. Pandemi nedeniyle kaybedilen aylara bakıldığında, bunu biz artış olarak ifade ediyoruz. 2021’de ise İngiltere’den alımların daha da artacağını düşünüyoruz. Yeni yılda bu ülkeye ihracatımızdaki artışın yüzde olmasını bekliyoruz. Özellikle Avrupa’ya yakınlığımız, sağlıklı ürün üretmemiz, tekstil ve hazırgiyim entegresyon yapısına sahip olması, çok güçlü bir yan sanayiye sahip olmamız, hızlı moda üretmemiz, taleplere çok hızlı cevap vermemizden dolayı, hem sektör hem ülke olarak tercih edilebilir hale geliyoruz. O nedenle 2021’de İngiltere pazarından yüzde 10 oranında artış bekliyoruz.”

Sürdürülebilir ihracat hedefimiz için büyük kazanım

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz de İngiltere ile yapılan STA için bir yazılı açıklama yaptı. Birleşik Krallık ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nı değerlendiren İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, anlaşmanın sürdürülebilir ihracat hedefimiz için büyük kazanım olduğunu vurguladı. İngiltere’nin tekstil ve hammaddeleri alanında önemli ortaklardan biri olduğunu, Türkiye’nin İngiltere’ye tekstil ve hammaddeleri ihracatının son beş yılda kesintisiz bir şekilde arttığını söyleyen İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz şöyle dedi: “Tekstil ve hammaddeleri sektörü olarak İngiltere’ye son 5 yıldır kesintisiz ihracat artışı gerçekleştiriyoruz. Salgın döneminde dâhi İngiltere’ye tekstil ve hammaddeleri ihracatımız artış gösterdi. İngiltere’ye ihracatımız yıllık yaklaşık 500 milyon dolar seviyelerinde. Ülkemizin ve sektörümüzün, en büyük ticari ortaklarından biri olan Birleşik Krallık ile yeni bir döneme başlıyoruz. Anlaşma, rekabetçi konumumuzun korunması ve güçlenmesi için kritik öneme sahip. İmzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte İngiltere’de rekabet içerisinde olduğumuz küresel rakiplerimizden pozitif ayrışmaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir ihracat hedeflerimiz doğrultusunda Brexit sürecinin ülkemiz adına en hızlı şekilde çözüme kavuşmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Sayın İsmail Gülle’ye teşekkür ediyoruz.”
Haber Merkezi - 2021-01-02