Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İhracatçılardan Kur ve Maliyet Talebi


Hazır giyim sektörü, dövizdeki belirsizlik ve enerji maliyetlerindeki artış gibi sebeplerden dolayı büyük sorunlar yaşıyor. AB Pazarı’ndaki daralma ve ham madde fiyatlarındaki artışı da bu koşullara eklediğimizde karşımıza oldukça zor bir manzara çıkıyor. Sektör temsilcileri, iş devamlılığı açısından özellikle döviz ve enerjide tatmin edici seviyelerde rakamlar ortaya konulmasını talep ediyor. 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, burada yaptığı konuşmada, 2022'nin hem küresel ekonomi, hem de gelişmekte olan ülkeler açısından zorlu geçtiğini belirterek, buna rağmen, genelde Türkiye ekonomisinin ortaya koyduğu performans, özelde ise ihracatçıların elde ettiği başarının geçen yıla damga vurduğunu söyledi. Türkiye'nin küresel tedarik zincirlerinin yeniden yapılanması sürecinde üretim ve ihracatta avantaj sağlayan ülkelerin başında geldiğini ifade eden Gültepe, 2022'de ihracat rekoru kırıldığını ve ihracatta rekorların elbette kendiliğinden gelmediğini dile getirdi.Cumhurbaşkanı’na Seslendi:
Zatıalinizden Bir Bu Kadar Daha İndirim Bekliyoruz
İhracatta hedeflere ulaşabilmeleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi yönetiminden bazı beklentileri olduğunu belirten Gültepe, şunları kaydetti: "Sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaz fiyatında yapılan indirimler yeni yıla başlarken hepimiz için büyük moral oldu. İhracat ailemiz adına size şükranlarımızı sunuyorum. Ancak rekabet gücümüzü koruyabilmemiz için zatıalinizden bir bu kadar daha indirim bekliyoruz. İhracatta büyük hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için üretim kapasitemizi artırmak, teknolojik alt yapımızı yenilemek durumundayız. Dolayısıyla Merkez Bankası ve Eximbank’ın bu süreçte uzun vadeli finansman kredileriyle ihracatçılarımıza daha çok katkı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeyle ilgili bütün yatırımların bölge ayrımı gözetilmeksizin destek kapsamına alınmasını bekliyoruz. Şirketlerimizin sermaye yapılarının korunabilmesi için enflasyon muhasebesi uygulamasının 2022’yi kapsayacak şekilde öne çekilmesini istirham ediyoruz. Son olarak İstanbul'umuza yakışır modern bir fuar merkezi için zatıalinizden müjde bekliyoruz."

Tek Çare Kura Yukarı Doğru Hareketlilik                                                                             
Geçen yılın son haftasında yapılan enerji indirimlerinin az da olsa sektör için moral olduğunu anlatan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Son indirim ile bizde 20 cent’e gerileyen enerji fiyatı, rakip ülkelerde hala 7 cent civarında. Artan asgari ücret ve EYT düzenlemesi de maliyetlerimizi önemli ölçüde artıran diğer gelişmeler. Çalışan başına maliyet yemek ve servis ile birlikte 700 doları geçti. Türkiye genelde 500 doların üstü maliyeti kaldıramıyor. Tek çare kurların yukarı doğru hareket etmesi ya da ihracatçıya özel kur uygulanması. Bizim böyle de bir önerimiz oldu. Hazine ve Maliye Bakanımıza ilettik” açıklamasını yaptı. En azından ihracatçının işçilik ve enerji gideri ne kadarsa bunun karşılığında özel kur uygulanması gerektiğini ifade eden Öksüz, “Üst sınırlar koyalım. Hammadde zaten global fiyatı olan bir emtia. Bizim rekabet gücümüzü yitirdiğimiz alan işçilik ve enerji giderleri. Bu konuda bir hareket bekliyoruz. Enflasyonu kontrol altına almak için dövizi bu seviyede tutma konusunda haklı olabilirler elbette ama ihracatçıyı da yaşatmak lazım. Verimli bir görüşme oldu, değerlendireceklerini, çalışacaklarını söylediler” dedi.

Talepler Karşılanmazsa Daralma Kaçınılmaz
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı (TGSD) Ramazan Kaya ise, artan asgari ücretin getirdiği yükün az da olsa hafifl emesi adına işçi başına verilen 250 TL’lik desteğin en az 1 yıl süreyle 500-750 TL arasında belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Önümüzdeki dönemi zorlu bir viraj olarak tanımlayan Kaya, “Bu yıl işlerin daralması nedeniyle işten çıkarmaların artmaması için kısa çalışma ödeneğinin devreye alınmasını talep ettik. EYT düzenlemesi hayata geçti ve çoğu firma buna karşılık ayırmamıştı. Devlet bunla ilgili bir fon sağlasa da sonuçta firmanın sermayesinden, kasasından çıkacak bir para bu. Şirketler için yük getiriyor. Çalışan yaş ortalamasına bakıldığında EYT kapsamına girenler en değerli, verimli çalışan yaş aralığı” dedi. Gündeme gelen bir diğer konunun da baskılanan kur olduğunu anlatan Kaya, şöyle devam etti: "Dövizde bir hareket beklemeyin mesajını verdiler. Bu konuda ‘özel kur’ teklifi konuşuldu. Enerji ve işçilik maliyeti kadar, yapılan ihracat tutarını da geçmeyecek şekilde bir özel kur belirleyelim teklifi sunuldu. Çalışalım dediler. Herhangi bir önlem alınmaması halinde bu yıl miktarda yüzde 20, değerde yüzde 10 daralma bekliyoruz. Gelişmelere bağlı olarak istihdamda ise yüzde 10 düşüş kaçınılmaz olacak."

Haber Merkezi - 2023-01-25