Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İhracatçılardan ABD’ye 100 Bin Maske

İhracatçılardan ABD’ye 100 Bin Maske Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in bünyesindeki 61 ihracatçı birliğiyle beraber başlattığı Milli Üretim Seferberliği kapsamında üretilen 100 bin maske, ABD’nin Maryland eyaletine gönderildi. Covid-19 ile küresel mücadeleye destek doğrultusunda ABD’nin 165 farklı şehrine bugüne kadar 1000’e yakın hijyen seti de ulaştırdıklarını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak iyiliğin birleştirici gücüne inanıyoruz. Salgının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi bakımından uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi büyük önem arz ediyor. Sadece ABD’ye değil, Çin, Avusturya, İspanya ve Kamerun’a tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. 60’ın üzerinde ülkeye 10 bini aşkın hijyen seti gönderdik “ dedi.

Şimdi sağlığımız için üretiyoruz

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ve 95 bin ihracatçısıyla Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM uluslararası boyuta taşıdığı “Milli Üretim Seferberliği” ile Covid-19 salgınına karşı yürütülen küresel mücadelede ülkelere yardım elini uzatmaya devam ediyor. TİM’in ihracatçı birlikleriyle beraber “Bugüne kadar ihracatımız için ürettik. Şimdi sağlığımız için üretiyoruz” sloganıyla başlattığı seferberlik kapsamında üretilen 100 bin maske ABD’nin Maryland eyaletine ulaştırıldı. Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, TİM adına 74 kutu maskenin temsili olarak 3 kutu maskeyi Maryland Eyalet Bakanı John Wobensmith’e törenle teslim etti. ABD’nin Maryland eyaletine tıbbi malzeme desteği sağlama sözünü tutabilmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bugün ABD önemli ticaret partnerlerimizden birisi olarak öne çıkmaktadır.2019 yılında ABD ülkemizin en çok ihracat gerçekleştirdiği 5.ülke oldu. Bilhassa, Covid-19 küresel virüs salgınıyla mücadelede Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlü işbirliğine dayalı yönü bir kez daha kendini kanıtlamıştır. Bu, iki ülke halkı için de oldukça kıymetli bir husus. İki ülke arasında ticaret hacminde gözlenen artış sevindirici olsa da, Türkiye ve ABD’nin toplam ticaret hacimlerini düşündüğümüzde karşılıklı hedeflerimizin ne olması gerektiğinin de farkındayız. Sayın Büyükelçimizin de bildikleri üzere, ABD ile ikili ticarette 100 milyar dolar hedefini TİM olarak stratejik bir hedef olarak görüyoruz. Bu hedefe ulaşma noktasında Türkiye Lojistik Merkezlerimiz de büyük bir rol üstlenecektir. İngiltere, Dubai, ABD, Doğu ve Batı Afrika’da Lojistik Merkezlerini hızla açarak oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Bu salgını hep beraber yeneceğiz

Türkiye’nin, dünyanın dört bir köşesine gerçekleştirdiği tıbbi malzeme desteğiyle önemli bir tedarikçi ve yüce gönüllü bir millet olduğunu gösterdiğini söyleyen Gülle, TİM olarak da iyiliğin birleştirici gücüne inandıklarını vurguladı. Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Salgının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi bakımından uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi büyük önem arz ediyor. Sadece ABD’ye değil, Çin, Avusturya, İspanya ve Kamerun’a tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. Bunun yanı sıra, Meclisimiz bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Tanıtım Grubu’muzun hayata geçirdiği “#Goodness From Türkiye” projesi ile hedef pazarlarımızdaki büyük alıcılara, ticari dernek temsilcilerine, basın mensuplarına özel tasarım hijyen kitleri göndererek dayanışma ruhunu canlandırmayı hedefledik. Hazırlanan 10 bini aşkın kiti, 60’ı aşkın ülkedeki büyük alıcılara, ticari dernek temsilcilerine, basın mensupları ve dünyaca ünlü sosyal medya fenomenlerine Türk ürünlerinin farkındalığına yönelik vurgu yapılan, virüsle mücadelede işbirliği ve destek mesajlarımızı içeren bir mektupla ulaştırdık. ABD’nin 165 farklı şehrine ise bugün itibariyle 1000’e yakın hijyen kiti sevk etmiş durumdayız. Karşılıklı işbirliğiyle inşallah bu salgını hep beraber yeneceğiz.”
Haber Merkezi - 2020-11-07