Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İhracatçılar Markalaşarak Rekabet EdecekTürk malı algısını güçlendirmek ve markalı ihracatı artırmak için Türkiye'nin önemli şirketleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonuyla güç birliği oluşturdu. 30 markanın katılımıyla kurulan TİM Marka Konseyi, markalı ihracatı ve ihracattaki katma değeri artırmak amacıyla çalışmalar yapacak. TİM'in hayata geçirdiği Marka Konseyi; markalaşmanın rekabetin dinamiklerini belirlediği yeni dönemde, firmaların markalı ihracat artışlarını teşvik etmek ve ülke imajına katkı sağlamak adına bir yol haritası oluşturarak küresel endekslerde ilerleme sağlamayı hedefliyor. TİM Marka Konseyi’nin lansman toplantısı 15 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Yol Haritası 5 Adımdan Oluşuyor

TİM Marka Konseyi’nin 2021 yol haritası ve ana hedefleri beş adımdan oluşuyor. Konseyin ilk etaptaki hedefi, markalı Türk ürünlerinin uluslararası alanda imajının iyileştirilmesi olacak. Bu noktada, ürün ve hizmet kalitesinin artırılması, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, Türkiye markası ile global PR, reklam ve kurumsal kimlik faaliyetlerine odaklanılacak.

Yabancı Markalar Satın Alınacak

İkinci ana hedef, firmaların bilinen ya da gelişme potansiyeli bulunan yabancı şirket ve markaları satın alarak global pazarlara doğrudan erişim sağlamaları olacak. Bu hedef doğrultusunda ihracatçılara bilgilendirme, danışmanlık ve teknik destek sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Konseyin üçüncü hedefi, firmaların kendi markaları ile yaptıkları ihracatın izlenmesine yönelik bilgi altyapısı oluşturulması olacak. Dördüncü hedef, markalı Türk ürünlerinin dijital platformlarda daha etkin tanıtılması olarak belirlendi. Bu kapsamda, dünyanın önde gelen büyük alıcı ve satıcılarının bir araya geldiği e-ticaret pazaryerleri aracılığıyla, firmaların bilinirliğinin artırılması hedefleniyor. Konseyin beşinci ve son hedefi ise, Türkiye Tanıtım Grubu bünyesindeki Türkiye markası ve ihraç sektörlerine yönelik tanıtım faaliyetlerini TİM Marka Konseyi'nin çalışmalarıyla güçlendirmek olacak.

İhracatta Başarı Markalaşmadan Geçiyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, konseyin yol haritasını ve ana hedeflerini, ihracatta katma değer yaratan Türkiye’nin önde gelen marka kurucularının da katıldığı bir toplantı ile paylaştı. Bu yıl ihracatta 200 milyar dolar üzerini hedeflediklerinin altını çizen Gülle, şöyle devam etti: "İhracatta daha ileriyi hedeflemenin en önemli yollarından biri ise, markalaşmaktan geçiyor. Bu konuda ülkemizin üreticileri ve ihracatçıları, çok güzel çalışmalara imza attı, atmaya da devam ediyor. Bu girişimler, rakamlara da yansıyor. Dünyanın önde gelen marka değerleme kuruluşu Brand Finance, her yıl 'İlk 5 bin Küresel Marka Değeri'nin milli gelire oranını, bir raporda yayınlıyor. Bu raporun sonucu ilk kez geçtiğimiz yıl, Küresel İnovasyon Endeksi’nin 80 alt göstergesinden biri oldu. Endeksin 2020 sonuçlarına göre, Türkiye küresel marka değeri göstergesinde 49'uncu sıradan 44'üncü sıraya yükseldi. Firmalarımız markaya önem verdikçe ve markaya yatırım yaptıkça, küresel endekslerde çok daha yukarılara tırmanacağız."

Haber Merkezi - 2021-07-07