Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
İHKİB’den Hedefe Üç Sihirli Anahtar

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

İHKİB’den Hedefe Üç Sihirli AnahtarÖncelikli hedefini 33 milyar dolar olarak belirleyen hazır giyim sektörü, bu hedefe ulaşmak için eğitimden tasarıma, Ar-Ge’den Ür-Ge’ye kadar, birçok alanda önemli çalışmalar yaptı. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe; “Eğitim, tasarım ve markalaşma, sektörümüze 33 milyar dolarlık ihracatın kapısını açacak üç sihirli anahtar” diyor.

30 Yıldır Mesleki Eğitimi Destekliyoruz

Dünya Gazetesi’nden Özge Yavuz’a bir röportaj veren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, donanımlı iş gücünün katma değerli üretim için önemine dikkat çekti. Sektörde işin doğası gereği ‘emek yoğun’ üretim yapıldığının altını çizen Gültepe, “İşletmenizi en son teknolojili makinelerle donatsanız bile üretimde insan faktörünün hayati önemi bulunuyor. Bu nedenle İHKİB olarak 1991’den bu yana, yani tam 30 yıldır mesleki eğitime yatırım yapıyoruz. Mesleki eğitime en başından itibaren önem veren kurumlardan biriyiz ve sektöre donanımlı iş gücünü kazandırma konusunda hiçbir sorumluluktan kaçınmadık” diyor.1995’te mesleki eğitime destek için Milli Eğitim Bakanlığı ile ilk protokolü imzaladıklarını, Bakanlık ile işbirliği çerçevesinde bugün 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni desteklediklerini anlatan Gültepe, “Sektörümüz için ara eleman yetiştiren okullarımızdan bugüne kadar 7 binden fazla öğrencimizi mezun ettik. 1998’de kurduğumuz İHKİB Eğitim Vakfı ile her yıl 500 öğrencimize burs veriyoruz. AB tarafından da bir prestij projesi kabul edilen ‘Moda Tekstil İş Kümesi Projesi’ ile İstanbul Moda Akademisi’nin (İMA) temellerini attık. AB’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA I) projesi kapsamında desteklediği İMA ile sektöre akademik donanıma sahip tasarımcılar kazandırıyoruz” dedi.

Tasarımcıları Küresel Vitrine Taşıyor

İHKİB tasarımı desteklemekle kalmıyor aynı zamanda FashionWeekIstanbul (FWI) ile tasarımcıların ve markaların koleksiyonlarını yılda iki kez küresel vitrine çıkarıyor. Dünyada 130’u aşkın moda haftası arasında ilk 10’da yer alan etkinliğin 16’ncı sezonu 13-16 Nisan tarihlerinde düzenlendi. Pandemi nedeniyle ikinci kez tamamen dijital platformlarda gerçekleştirilen organizasyonda 30 marka ve tasarımcı koleksiyonlarını sergiledi. Mustafa Gültepe, eğitim, tasarım ve markalaşmayı sektöre 33 milyar dolarlık ihracatın kapılarını açacak üç sihirli anahtar olarak değerlendiriyor. Gültepe, hazır giyimde kilogram başına ihracat birim fiyatının 16,5 dolar olduğunu hatırlatıyor ve ekliyor: “33 milyar dolarlık hedef için kilogram başına ihracatımızı 30 doların üzerine çıkarmak durumundayız. Öncülük yaptığımız Ar-Ge ve Ür-Ge projeleri ile yolu kısaltmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz.”
Haber Merkezi - 2023-08-10


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66