Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Hazırgiyimde Kurun Gerileme Endişesi

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Hazırgiyimde Kurun Gerileme EndişesiDolarda kurunda son dönemdeki artışı önlemek alınan yeni tedbirler, hazırgiyim ihracatçılarında kurun gerilemesi endişesi yarattı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi Başkanı Şeref Fayat başta Gelire Endeksli Senet (GES) olmak üzere, doları düşürmek ve enflasyon ile mücadele etmek için hazırladığı yeni ekonomik paketi değerlendirdi. Şeref Fayat “Umarım alınan tedbirler şu an için enflasyonun altında kalan kur artışının çok da geri gelmesini sağlamaz. Çünkü ihracatta rekabetçi olamamak çok daha büyük bir sıkıntı yaratabilir” dedi.

“İhracatta rekabetçi olamamak daha büyük sıkıntı”

10 Haziran Günü Bloomberg Televizyonu’nda 30 Dakika Programı’na konuk olan Şeref Fayat, yılbaşından itibaren %35 oranında bir enflasyon ve %22 oranında bir devalüasyon olduğunun altını çizen Fayat “Bu durum özellikle bizim gibi ihracatla büyüyen sanayide maliyetlerde çok ciddi bir sıkıntı yarattı. Başta GES olmak üzere alınan tedbirlerin zaten enflasyonun altında kalan döviz artışını çok da geriletmemesini bekliyoruz. Belki bu toplam ekonomi içerisinde enflasyonu biraz yükselten bir sıkıntı olmasına rağmen, toplam ihracatta rekabetçi olamamak daha büyük sıkıntı” şeklinde konuştu.

“Krediye ulaşmakta halen sıkıntılar var”

Ekonomik paketteki ticari kredilerin kullandırılmasına yönelik açıklamaları da değerlendiren Fayat daha önce açıklanan sabit faizli kredilerin çok olumlu bir adım olduğunu, fakat krediye ulaşmakta halen sorunlar yaşandığını da vurguladı. Ekonomi yönetiminin bu paket ile tüketimin azaldığı, yatırımın arttığı bir süreci başlatmak istediğini ifade eden Şeref Fayat “Isınan ekonominin soğutulması için tüketimin kısılması ve özellikle ihracatçı sektörlere yönelik kredi musluklarının açılmasını çok olumlu buluyorum” dedi.

“İhracat artışının devamı için kurun rekabetçi olmasını sağlamalıyız”

İhracatın artması için kurun rekabetçi olmasını sağlamamız gerektiğini söyleyen Fayat “Artık pandemi sürecinden çıkılıp, yılbaşından itibaren birçok şey normale dönmeye başladığı için ihracatımızın rekabetçiliğinde sıkıntılar olmaya başladığını görmeye başladık. Avrupalı büyük alıcılar bizden yüzde 20 -25 daha ucuza Bangladeş yada Vietnam’dan ürün almaya başladılar. İhracatımızın hızında da bir ivme kaybetme başladığını görüyoruz. Örneğin nisan ayında hazırgyim ihracatına baktığımızda 2.1 milyar dolar olan ihracatımız mayıs ayında 1.4 milyar dolara düştü. Ukrayna Rusya Savaşının devam etmesi, özelikle sonbaharda enerji ve gaza ulaşmanın sıkıntısı nedeniyle özellikle son çeyrekte ihracat verilerinin gerilemesine sebep olabilir. Bunları da göz önüne aldığımızda yeni çıkarılan GES’in kurları çok fazla geriletmemesini ümit ediyoruz. Umarım kurlara çok sıkıntı yaşatmadan belli bir süre stabil kalmasını sağlayan bir enstrümanlar bütünü açıklanır. Ama doların çok volatil olması hala kafalarda bir karışıklık yaratıyor” şeklinde konuştu. 

Haber Merkezi - 2023-08-10


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66