Hazır Giyimde Yeni Yol Haritası Tartışıldı


Hazır giyim ve moda sektörünü Fuar İzmir’de buluşturan Fashion Prime ve Fashion Tech Fuarları kapsamında düzenlenen hibrit söyleşilerde sektörün bugünü ve geleceği masaya yatırıldı. “Hazır Giyim ve Tekstil Sektörünün Yeni Yol Haritası” konulu söyleşi 17 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. Söyleşiye; EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, EGSD Başkanı Hayati Ertuğrul ve MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk katıldı.

Sektör Dönüşüm ve Uyum Sürecinde Hızını Artırmalı

Fuarların üreticiler için buluşma noktaları olmakla birlikte ekonomik olarak o kente ve ülkeye büyük katkı sağladığını belirten Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, yerel yönetimlerin de desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Öztürk, Federasyon olarak 31 sektörel sivil toplum kuruluşunu çatıları altında topladıklarını ve ülkenin dört yanındaki üye derneklerin başkanları ile Fashion Prime Fuarı’nda buluştuklarını belirtti. Pandemi şartlarına uyum sağlayarak dijital gerçekleşen etkinlikler sonrasında İzmir’de 2 fuarın bir arada düzenlenmesinin sektörleri için büyük bir avantaj olduğuna işaret eden Öztürk, “Sektörümüzün tasarıma önem vermesi gerekiyor. Bu nedenle, 2022 yılında tasarımla ilgili faaliyetleri arttırma kararı aldık. Eğitimli iş gücü bulma konusundaki problemimiz gün geçtikçe artıyor. Sektörümüzün her alanda eğitime öncelik vermesi gerekiyor. Kapasitelerimizi arttırmak için yetişmiş eğitimli teknik eleman ihtiyacının çözülmesi şart” dedi.

Yeni Projeler Yolda

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul ise, yeni yol haritalarının ana temasının sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomiye geçiş süreci olduğunu söyledi. Tasarım dahil olmak üzere üretimin tüm aşamalarında bu kavramları hayatımıza girdiğini belirten Ertuğrul; “Yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişin, kamu otoriteleri, vatandaşlar ve STK’ların yakın işbirliği içinde yürütülmesi beklenmektedir. İşletmelerin ve kurumların döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde çeşitli teşvikler ve önlemler öngörülmektedir. Döngüsel ekonominin yaygınlaştırılması için yol gösterici çalışmalar yapılmaktadır. Derneğimiz de bu yönde projelere hız kazandırmıştır” diye konuştu.

Tekstil Mühendisliği Kontenjanları Dolu

Ege Bölgesi olarak 1,5 milyar dolar hedefi aşacaklarını belirten EHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş ise Avrupalı firmaların tedariğini yakın coğrafyadan yapma sürecinin pandemide hızlandığını bunun da sektörlerine olumlu yansıdığını söyledi. Eğitimli işgücü konusunda ise, Tekstil Mühendisliği bölümlerinin kontenjanlarının dolduğunu, gençlerin daha bilinçli olarak meslek seçimi yapmaya yöneldiklerini ifade den Sertbaş, sektörlerinin geleceğine umutla baktığını, gelecekte çok daha iyi olacağından da emin olduğunu kaydetti
Haber Merkezi - 2021-09-30