Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Hazır Giyimciler Ek Vergiye Tepkili

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Hazır Giyimciler Ek Vergiye Tepkili


Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile iplik, kumaş ve örme giyimde 8 farklı fasılda binden fazla üründe gümrük vergileri yaklaşık 10 puan artırıldı. Tekstil sektörü temsilcileri kararı olumlu olarak değerlendirirken hazır giyim tarafı ise kararın yerli markaları negatif etkileyeceğini söyledi. Sektör temsilcileri, bu yıl kapasitenin yüzde 50-60’a kadar gerilediğinin altını çizerek, hasarın daha fazla büyümeden ek vergi kararının gözden geçirilmesini istedi.

TGSD Başkanı Ramazan Kaya: Hazır giyim sektörü olarak ithalata ek vergi kararını doğru bulmuyoruz. Maliyet avantajı nedeniyle ithal ettiğimiz ürünler vardı. Ek vergiyle birlikte bu avantajı kaybetmiş oluyoruz. Müşterinin karşısına daha pahalı ürünlerle çıkacağız. Pazar kayıpları yaşadığımız bir dönemde alınan bu karar hepimizi şoke etti. Yurt dışında rekabetçiliğimiz daha fazla zarar görecek.

LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca:
Net ihracatçıyız ve cari açığın kapatılmasına her yıl 18-19 milyar dolar katkı sunuyoruz. İlave gümrük vergisi ile bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bu karar mutlaka gözden geçirilmeli.

OTİAD Başkanı Kemal Kartal:
Hem küresel pazarlardaki daralma hem de yüksek maliyetler nedeniyle buyıl müşteri kaybettik. Böyle bir dönemde vergiler yüzde 100’e varan oranlarda artırıldı. Ek vergi kararını sektöre ağır bir darbe.

MESİAD Başkanı Gürbüz Oruç: Hazır giyim sektörü kur baskısıyla zaten uzun zamandır fiyat tutturamıyor, pazar kaybediyor. 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre değerde yüzde 8, tonajda yüzde 13 eksideyiz. İlave gümrük vergisi rekabetçiliğimize zarar verecek.

TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv: Türkiye’de hazır giyimcinin üretim maliyetleri zaten çok yüksek. Maliyet kalemlerinde rakiplerimize göre dezavantajlı olduğumuz bir dönemde ham madde ithalatına getirilen ilave vergiler fiyat tutturamayan sektörü zora sokacak.

ÇSD Başkanı Ender Doğan:
Ek vergilerle bir sektöre sağlanan koruma kalkanı, bir başka sektör için sorun yumağı anlamına geliyor.

ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt: İhracatçının ayakta kalmaya çalıştığı bir dönemde getirilen ek vergiler bizi çok rahatsız etti. Zaman kaybedilmeden ek vergilerin geri çekilmesini istiyoruz.


Haber Merkezi - 2023-12-24


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66