Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Giyimde Dünya Üçüncülüğünü HedefliyoruzRusya'ya 2020'de 230 milyon dolar olan ihracatı en az iki katına çıkarmayı hedefleyen hazır giyimciler, Moskova'da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından 23 bini aşkın alıcının ziyaret ettiği CPM (Collection Premiere Moscow) Fuarı'na çıkarma yaptı. Fuar, 31 Ağustos – 3 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. Başta Avrupalılar olmak üzere dünyanın dört bir yanından on binlerce alıcıyı buluşturan Moskova'daki CPM fuar alanının beşte birini Türk hazır giyim firmaları oluşturdu. Fuara, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) öncülüğünde 94 firma ile milli katılım sağlandı.
İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, fuar öncesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük ticari ortaklarından Rusya'nın Türk moda endüstrisi için de önemli pazarlardan biri olduğunu vurguladı. Halen 17-18 milyar dolar düzeyinde bulunan hazır giyim ihracatını orta vadede 33 milyar dolara çıkarmayı istediklerini belirten Gültepe, "Türkiye'yi küresel moda liginde ilk üçe sokmayı hedefliyoruz" dedi.

İlk Rakip İtalya

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe Moskova’da yapılan CPM Fuarı’nda sektördeki gelişmelerle ilgili bir değerlendirme yaptı: Mustafa Gültepe, şunları söyledi: “Hazır giyim markalarımızın en çok mağazası bu ülkede yer alıyor. Buradaki 20’yi aşkın markamız, 600’e yakın mağaza ve 1.000 satış noktası Türk modasını temsil ediyor. 2019’da 280 milyon dolarlık hazır giyim ihracatı gerçekleştirdik. Pandemi etkisiyle 2020’de, 230 milyon dolara gerileyen ihracatımız bu yıl yeniden ivme kazandı. Ocak-Temmuz dönemi 170 milyon dolara ulaştık. 2021’i, 300 milyon doların üzerinde ihracatla tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Yıllık 8 milyar doların üzerinde hazır giyim ithal eden Rusya’nın Çin, Bangladeş ve İtalya’dan sonra dördüncü tedarikçisiyiz. Dördüncülük Rusya pazarında arzu ettiğimiz yer değil. Yıllık 500 milyon doların üzerinde ihracata ulaşıp İtalya’nın koltuğuna oturmayı hedefliyoruz.”

Dünyada İlk 3 Hedefi

Mustafa Gültepe, hazır giyim sektörünün genel ihracat rakamlarından da söz ederek, halen 17-18 milyar dolar düzeyinde bulunan sektör ihracatını orta vadede 33 milyar dolara çıkarmayı ve Türkiye’yi küresel moda liginde ilk üçe sokmayı hedeflediklerini aktardı. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, iki ülke arasında Laleli ve Osmanbey merkezli bavul ticaretinin de sürdüğünü, bu ticaretin de kayıt altına alınmasını istediklerini de ifade etti. Türkiye’nin dünyada hazır giyimde Çin ve Bangladeş gibi ülkelerin ardından beşinci olduğunu anımsatan Gültepe, “Rusya ve Amerika daha güçlü olmak istediğimiz pazarlar. Afrika’da da daha fazla olmalıyız. Amerika’nın bize ilgisi çok. Orta ve üst segmentte 40-50 marka Türkiye’de üretimi araştırıyor. Çin’e karşı tutum var. Uzakdoğu’da yaşanan konteyner sıkıntısı da bunu tetikliyor. Kurların sağlıklı olmasıyla bu ülkelere daha fazla ihracat yaparız” dedi.
Haber Merkezi - 2021-09-30