Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Giyim İhracatçılarından Üretimde Anadolu AçılımıHazır giyim ve konfeksiyon sektöründe kapasite artırımı için yatırıma ihtiyaç duyuluyor İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye'nin, hem Avrupalı hem de ABD’li markaların radarında olduğunu belirterek, "Avrupa ve ABD merkezli küresel markaların siparişlerinde son dönemde önemli bir artış var. Sektör, eylül ayında yüzde 81 kapasite ile çalıştı. İhracatçı firmalarımızda bu oran yüzde 85’in üzerine çıktı. Bazı firmalarımız siparişleri yetiştirmek için vardiyalı sisteme döndü. Dolayısıyla çok hızla kapasite yaratmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

AB ve ABD’den Gelen Siparişler Artıyor

Mustafa Gültepe, salgın ile birlikte küresel tedarik zincirindeki değişimin hazır giyim sektörü için yeni fırsatlara kapı araladığını, Avrupalı markaların artık Çin gibi uzak ülkeler yerine tedariklerini yakın coğrafyalardan karşılama arayışında olduğunu belirtti. İHKİB Başkanı şunları kaydetti: “Ülkemiz, hem Avrupalı hem de ABD’li markaların radarında. Avrupa ve ABD merkezli küresel markaların siparişlerinde son dönemde önemli bir artış var. Sektör, eylül ayında yüzde 81 kapasite ile çalıştı. İhracatçı firmalarımızda bu oran yüzde 85’in üzerine çıktı. Bazı firmalarımız siparişleri yetiştirmek için vardiyalı sisteme döndü. Dolayısıyla çok hızla kapasite yaratmamız gerekiyor. Her fırsatta dile getirdiğimiz bir iddiamız var. Biz İstanbul’u moda merkezi, Anadolu’yu üretim üssü yapmak istiyoruz. Bölgesel teşviklerin de katkısıyla Anadolu’da son yıllarda önemli yatırımlara imza attık. Ama çok daha fazlasını yapmalıyız. Anadolu’da sürdürülebilir ve çevre dostu üretim kapasitesine sahip fabrikalarımızın sayısını hızla arttırmalıyız. Eğer çok acil yatırım yapamazsak çok önemli bir fırsatı kaçırabiliriz.”
Sektörün ihracat performansını da değerlendiren Gültepe, ocak-eylül dönemlerine bakıldığında en yüksek ihracatı bu yıl gerçekleştirdiklerini, 2021’i 19 milyar doların üzerinde bir rekorla kapatacaklarını bildirdi.

Bütün Sektörlerde İnanılmaz Bir Sipariş Yoğunluğu VarTİM Başkanı İsmail Gülle de hazır giyim ve konfeksiyonun, Türkiye ekonomisi için en önemli sektörlerden biri olduğunu vurguladı. Türkiye’nin tüm illerinde üretim yapan sektörün hem istihdama hem de cari açığın kapatılmasına büyük katkı sunduğunu aktaran Gülle, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bir zamanlar, ‘Türkiye hazır giyimi Çin’e bırakmalı, bu alandan çekilmeli’ diyenler oldu. İyi ki üretmeye, ihracata devam ettiniz. Ülkemizde birçok ilke imza attınız. Türkiye’nin kaderini değiştirdiniz. Kendinizle gurur duyunuz. Salgın ile birlikte dünya bir değişimin arifesinde. Türkiye’ye çok ciddi bir yönelim gözlemliyoruz. Bütün sektörlerde inanılmaz bir sipariş yoğunluğu var. Dünyadaki değişimi çok iyi okumamız, çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Fırsat ayağımıza kadar geldi. Bu süreci iyi yönetebilirsek kısa zamanda çok iyi noktalara gelebiliriz.”

İHKİB Heyeti Malatya’yı Ziyaret Etti

İHKİB heyeti, Malatya’daki fabrikaları ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili açıklama yapan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’yi moda endüstrisinde halen bulunduğu beşinci sıradan çıkarıp ilk üçe sokmayı hedeflediklerini bildirdi. Bu hedef doğrultusunda İstanbul’u moda merkezi Anadolu’yu üretim üssü yapmak için kolları sıvadıklarını bildiren Gültepe, teşvikli yatırımların 6.8 milyar TL’lik bölümünün 5. ve 6. bölgelere yapıldığını söyledi. Gültepe, “Sektörün Anadolu’da en çok teşvikli yatırım yaptığı iller sıralamasında 1.6 milyar TL ile Batman ilk sırada yer alıyor. Batman’ı 934 milyon TL ile Malatya ve 823 milyon TL ile Diyarbakır izliyor” dedi.
Haber Merkezi - 2023-08-10