Warning: Undefined array key "cikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 42

Warning: Undefined array key "firmacikis" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/ust.php on line 121
Geri Dönüşümlü İplikte Dünyayı Hedefliyor

Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Geri Dönüşümlü İplikte Dünyayı Hedefliyor

İplik alanında sektörümüzün önde gelen kuruluşlarından biri olan Else İplik sektöre sunduğu yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Bambu ipliğin ülkemizdeki ilk imalatçılarından biri olan Else iplik, son bir yıl içinde devasa bir yatırım gerçekleştirerek, geri dönüşümle iplik imalatı yapmaya başladı. Son sistem teknolojiye sahip makinelerle Tekirdağ Çorlu’da 55.000 metrekare alanda imalatını gerçekleştiren firma, ürünlerini “Bornewa” markasıyla sektörün hizmetine sunuyor. Pamuklu ve polyester olmak üzere her türlü iplikte kendinden boyalı, insan sağlığına ve çevreye duyarlı bir ürün yelpazesine sahip olan firma, müşterilerine geniş bir renk seçeneği sunuyor. İç pazarda faaliyet gösteren ihracatçı firmaların yanı sıra, ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat da yapan firmay, yurtiçi ve yurtdışında birçok fuarlara katılarak ürünlerini tanıtıyor. Biz de “Geri Dönüşümle Geleceği Örüyoruz” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Bornewa’nın yeni yatırımlarını, ürün çeşitlerini ve hedeflerini firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Koçak’tan dinledik. Eşref Koçak, 2018 yılında modern makinalarla kurdukları Çorlu’da fabrikalarında sorularımızı yanıtladı:

Firmanızın geçmişi ve sektördeki konumunu okurlarımıza kısaca anlatır mısınız?

1993 yılında open-end iplik tesisi ile tekstil sektörüne adım atan Else, 2003 yılında ring iplik ve örgü kumaş, 2007 yılında da iplik boya tesisini kurarak yirmi altı bin metre kare kapalı alana sahip entegre bir tesis haline gelmiştir. Firmamız, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Tekstil ürünleri, hayatımızın en temel ihtiyaçlarından başlayarak, pek çok alanında ihtiyaç duyulan malzemelerdir ve üretimleri de artarak devam etmektedir. Üretim süreçlerindeki çevresel etkileri azaltmak, doğaya atıldığında oluşacak sorunları engellemek gibi nedenlerle, geri dönüşüm, hem doğal hem de sentetik esaslı tekstil atıkları için en iyi çözüm yolu olarak görülmektedir. Tekstil üretimi sırasında ortaya çıkan kırpıntıların geri kazanımı dünya da önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Else olarak dünyada ki bu gelişime ayak uydurmak ve tekstil sektöründeki birikimimizi değerlendirmek amacı ile en son teknolojiye sahip geri dönüşüm elyaf ve iplik üretim tesisimizi 2018 yılında kurduk. Ürettiğimiz tüm renk ve karışımlar ürün kartelamızda gösterilmektedir. Ayrıca müşterilerimizin isteğine göre farklı renk ve karışımlar da üretebilmekteyiz.

Ürün çeşitleriniz ve sektöre sunduğunuz yeniliklerden bahseder misiniz?

Else olarak geniş bir yelpazede üretim yapıyoruz. Ürün gamımız 4/1 den 36/1 e kadar olup, pamuk/polyester, pamuk/akrilik olarak melanj ve solid renkler şeklinde toplam 84 farklı renk seçeneği ile müşteri memnuniyeti sağlıyoruz.

Pazardaki konumuz ve ihracatınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız yüzde 80 ihracat odaklı üretim gerçekleştirmektedir. Avrupa, Güney Amerika, Afrika kıtaların başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaktayız. İnsan sağlığına ve çevreye duyarlı bir şekilde imalat yapıp, müşteri memnuniyetine uygun ihracat gerçekleştiren firmamız, bu faaliyetleriyle Türkiye adına olumlu iz bırakacak bir konuma gelmiştir.

İleriye yönelik hedefleriniz ve yatırım planlarınız nelerdir?

Geleceğe yönelik hedeflerimiz arasında güncel olarak enerji ihtiyacımızı, sürdürülebilir enerji kaynaklarından sağlayacak yatırımlar yapmak yer alıyor. Şu anda bu yatırımlar üzerinde çalışıyor ve en kısa zamanda bunları tamamlamayı hedefliyoruz. Bunun dışında birçok global marka ve lokal güçlü firmalarla ileriye dönük güçlü projeler üzerinde çalışıyoruz. Sizi diğer iplik firmalarından farklı kılan özellikler nelerdir? 1993 yılından bugüne tekstil sektöründe olup yurt dışı - yurt içi piyasa analizlerini kendimize tecrübe edinerek son model entegre tesisimizle bilgilerimizi birleştirip müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamız bizi diğer firmalardan farklı kılan özellik olabilir. Mühendis kadromuz ve Ar-Ge departmanımızla sürekli yeni projeler geliştirmemiz de bizi faklı kılan unsurlardan biridir.
Haber Merkezi - 2020-12-06


Warning: Undefined array key "HTTP_CLIENT_IP" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 63

Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /var/www/vhosts/aksesuarportali.com/httpdocs/alt.php on line 66