Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

FTR Brodeye Yenilikci Vizyon Sunuyor


Brode alanında sektörün tanınan firmalarından bir olan FTR Moda, müşteri portföyünde ağırlıklı olarak ev tekstili ve ihracatçı hazır giyim firmalarına yer veriyor. ‘Brodeci’ markasıyla ürettiği güpür bant, fisto bant, motif, yaka ve metraj dantel gibi ürünlerle özellikle kadın giyimde katma değer oluşturan firma, dar dokuma ürünleri, ponponlar, saçak ve püskül gibi ürünlerdeki yenilikçi vizyonuyla dikkat çekiyor. Firma, dış ticaret, Ar-Ge ve kalite kontrol bölümleriyle kurumsal bir şekilde yoluna devam ediyor. İleriye yönelik hedeflerini sürdürebilirliği dikkate alarak akıllı binaya kurulu bir tesise taşınmak olarak planladıklarını belirten Brodeci - FTR Moda’nın Kurucusu ve Genel Müdürü Bülent Özgür Başkaya, sektördeki konumları, faaliyetleri ve hedeflerine yönelik sorularımızı şöyle yanıtladı:

Bize Brodeci ve FTR Moda’nın geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

Brode sevdam, 1996 Yılında Kayalar Tekstil sahibi duayen sanayici rahmetli Fikret Kaya ile çalışırken başlamıştı. Kendisi benim hocamdır ve onun çırağı olduğumu belirtmekten her zaman onur duyarım. Yıllar süren çalışmaların ardından Denizli’den İzmir’e geri döndüğümde tekstil aksesuarları üzerine yoğunlaştım ve 2011 yılında FTR Modayı kurdum. Ekibime olan inancım, zamanın modası ve üretme tutkum beni katma değeri yüksek olan imalatta yatırım yapmaya yöneltti. Böylece içime yıllar önce yerleşmiş olan brode, ben ve ekibim için bir tutkuya dönüştü ve 2017 yılında ‘Brodeci’ markamız ile birlikte üretim tesisimizi de kurmuş olduk.

Ürün çeşitleriniz ve sektöre sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Brodeci olarak güpür bant, fisto bant, motif, yaka, metraj dantel kısacası brode ile ilgili aklınıza gelebilecek her türü ürünlerimiz mevcut ve sürekli desen arşivimiz geliştirilmektedir. FTR Moda olarak Rimteks’in Ege bölge bayiliğini yürütmek ile birlikte, lastik çeşitleri, saçak, püskül, özel simli ve pamuk şeritler, kordon çeşitleri, ponponlar, ithal ve yerli likralı – likrasız danteller gibi ürün gamımızda yüzlerce çeşit mevcut. Geniş showromumuzda sürekli yenilenen modellerimiz ile müşterilerimize her daim hazır bir fuar hizmeti sunmaktayız.

Sizi diğer brode firmalarından farklı kılan özellikler nelerdir?

Aşk… Evet doğru duydunuz aşk. Çünkü ben ve ekibim işimizi sevmiyoruz, işimizi aşkla yapıyoruz. Yeni bir desen ortaya çıkartırken biz heyecanlanıyoruz. Yeni dizayn talebinin desenini çizip, dokuyup, gerekli kontrollerden geçirip aynı gün içinde müşterimize ulaştırabiliyoruz. Numune makinemizin olması da bizim için bir avantaj. Hızımız da bu noktada bizi farklı kılıyor tabi ki.

Pandemiyi de göz önüne alırsak, sizce sektörün sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Pandemi ile birlikte sektördeki en büyük sorunumuz ham maddeye dönüştü. Yurt dışında azalan ham madde üretimi, ürünlerin karaborsa değeri görmesine neden oluyor. Enerji ile ilgili her geçen gün gelen zamlarda üzerine eklenince, müşterilerimize vereceğimiz fiyatların bir türlü sabitlenememesi, bizleri fiyat politikası belirleme ve nakit akışını sağlıklı sürdürme konusunda zorluyor. Biz neredeyse tüm sektörler için ham maddesini kendi üretebilecek kabiliyet, ortam, iklim ve bilgi düzeyine sahip bir ülkeyiz. Bu konuda çözüm açık ve net: Üretmek, üretmek ve üretmek… Sektördeki sorunlarımızdan biri de stokların okunabilirliğini ve görünebilirliğini de sağlamak. Pandemi ile birlikte ürün ithal etmek bütün dünya ülkeleri için çok zorlaştı. Bu noktada özellikle tedarikçiler olarak birlik sağlayabileceğimiz bir platforma ihtiyacımız var. Ürettiklerimiz bizim milli servetimiz. Mevcutta olan ürünleri paylaşıp, müşterilere doğru bir şekilde ulaştırmak varken, yeniden üretmek veya ithal etmeye çalışmanın kayıp olduğunu düşüyorum. Firmanızın bu yıla ilişkin hedeflerinde sapma oldu mu? Önümüzdeki yıla ilişkin hedefleriniz nelerdir? 2019 yılının başından itibaren marka değerimizi büyütmek amacıyla başlamış olduğumuz kurumsallaşma faaliyetlerine, pandemi döneminde hız verdik. İhracat pazarında büyüme hedefimize odaklandık. Dijital platformlardaki eksiklerimizi tamamlamak üzere çalışmalarımıza başladık. Dış ticaret departmanı, Ar-ge ve Kalite kontrol departmanlarımızı oluşturduk. Firmamız için belirlediğimiz en kapsamlı hedefimiz ise güneşten aldığı enerjiyi dönüştürebilen, yağmur suyunu depolayan ve filtreleyerek içinde bulunacak olan boyahane için kullanabilir hale getirebilen, geniş sosyal alan ve olanakların bulunduğu akıllı bir bina inşa etmek. Biz pandeminin getirdiği tüm zorluklara rağmen ekibimizin motivasyonu yükseltmek ve ilerleme arzumuzu sürekli canlı tutmak için hedef belirlemenin önemine inanarak, şirketimizin vizyonunu en iyi versiyonumuza ulaşmak olarak belirliyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Sürdürülebilir kalkınma için küresel amaçlarınız nelerdir?

Öncelikle toplumsal cinsiyet eşitliliğine önem verdiğimizi ve ekibimizdeki yaklaşık %60 kadın kadromuz ile daima pozitif ayrımcılık yaptığımızı belirtmek isterim. Firmamız, nitelikli eğitim başlığı altında ekibimizde yeni mezun ve genç çalışma arkadaşlarına yer vererek deneyim ile yenilikçi bilgiyi buluşturmakta ve iş yaşamının kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Dünyanın her yerinde ve her sektörde üzerine çalışılan yenilenebilir ve sürdürülebilir iş modelleri üzerine odaklanmış bulunmaktayız. Bu hedef doğrultusunda ham madde temininden başlayarak tüm üretim sürecini kapsayan recycle ve organik üretime geçişin alt yapısına yatırım yapmaktayız. Gelecek nesiller için yaşanılabilir bir Dünya bırakma bilinciyle şirketimizi geliştiriyoruz.

Siz iş insanı olmanın yanı sıra, Cumhuriyet dönemine ilişkin özel eşyalar toplayan bir koleksiyoncusunuz. Bize bu hobinizden bahseder misiniz?

Bu hobiye ilk olarak 1999 yılında, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar döneminde hazırlanan, dünyanın her bir noktasından 7 yılda toplanan fotoğraflarla 4 dilde M. Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan sayılı bir eser edinerek başladım. Zaman içerisinde zaten özümüzde bulunan Atatürk sevgisi beni bu alanda bir M. Kemal Atatürk koleksiyoneri yaptı.
Haber Merkezi - 2021-11-02