Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Bursalı İhracatçı Hedef BüyüttüBursa, tekstil sektörünün en köklü şehirlerinden biri. Bursalı tekstilciler yaptıkları ihracatla ülke ekonomisine büyük katkıda bulunuyorlar. 2023 yılı için hedef büyüttüklerini belirten  Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin
, dünya genelinde yükselen girdi maliyetleri, dövizdeki dalgalanmalar ve enerji krizlerine rağmen Türk tekstil sektörünün 2022'de 32 milyar dolar ihracata ve 17 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlasına imza attığını söyledi. Engin, UTİB olarak ihracat rekorlarına katkılarının 2023'te de artacağını dile getirdi.

Zorlukları Rekorlarla Aştık
   
                                                                                                      

Türk tekstil sektörünün, küresel pazarlarda yaşanan olumsuz gelişmelerden doğrudan etkilenmesine karşın üretim ve ihracatta hız kesmediğini dile getiren UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "Risk unsurlarına karşın hızlı aksiyonlar alarak kriz ortamını fırsata çeviren sektörümüz geride bıraktığımız yılı toplam 32 milyar dolarlık ihracatla birlikte 17 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası gerçekleştirerek ihracat rekorlarıyla tamamladı. Sektörümüz, Ocak-Kasım 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artışla 9 milyar 563 milyon dolarlık ihracata imza attı. Böylece tekstil ve ham maddeleri sektörü, tüm zamanların en yüksek Ocak-Kasım ihracatına ulaştı" ifadelerini kullandı.

Yeşil Dönüşüm Önceliğimiz
                                                                                                               
Bu yılın Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 242 milyon dolarlık ihracata imza atan UTİB'in, 2023 yılı hedefinin 1 milyar 750 milyon dolar olduğunu açıklayan Taşdelen Engin, "Katma değerli üretim, etkin yurt dışı fuar katılımları, ticari alım heyetlerinin de desteğiyle yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Ancak, bu hedefin gerçekleşmesi için ihracatçıların finansmana erişimindeki engellerin ortadan kaldırılması ve ilave desteklerin hayata geçirilmesi önem arz ediyor. Nitelikli büyümede süreklilik sağlanması için ihracatçının ve sanayicinin finansman sıkıntısının giderilmesi şart. Öte yandan tüm dünyanın gündemindeki Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde ilk dönüşüm faaliyetlerinin tekstil sektöründe başlatılmış olması da Türk tekstilinin avantajlı konumunu korumasını sağlayacak önemli bir adım. Özellikle Avrupalı büyük markalar için üretimde çevresel hassasiyetlerin gözetilmesi, ülkemiz tekstil sanayisinin sürdürülebilirliği açısından ürün maliyetlerinden de öncelikli" dedi.
Haber Merkezi - 2023-01-25