Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

Brode ve Dantelciler Gelinlikçilerle Buluştu


Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) tarafından “Türk Gelinlik-Abiye Sektörü ile Yerli Dantel ve Brode Kumaş Üreticileri Buluşması” başlığı ile online olarak bir seminer gerçekleştirildi. Seminerinin moderatörlüğünü MHGF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Ege yaptı. 14 Temmuz 2020 tarihinde Zoom üzerinden yapılan toplantıda, Türkiye’nin katma değerli ihracatında en önemli kalemlerden biri olan gelinlik ve abiye sektörü ile yerli dantel, brode kumaş ve makine üreticileri sektör paydaşları bir araya gelerek yaşanan sıkıntılar ele aldı. Seminerde konuşmacı olarak yer alan Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, sektörün dijital dünyaya uyum sağlaması gerektiğini vurguladı.

Pandemi Sürecinde Sektör Daraldı

Federasyon olarak iş birliğini arttırmak ve sektörün sıkıntılarının çözmek için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, pandemi sürecinde sektörün daraldığını vurguladı. Üretici ve tedarikçi arasında köprü oluşturarak webinar düzenlediklerini belirten Öztürk, “Sektörel gelişme ve üyelerimizin birbirinden haberdar olması için başlattığımız online seminerler, sektöre önemli derecede fayda sağlayacaktır. Bünyemizde bulunan 30 derneğin çözüm önerileri sunarak proje bazlı çalışacağına inanıyorum. Web üzerinden gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz sektör için birleştirici ve katılım yoğun oluyor. Etkinliklerimizin bu yönde devam etmesini planlıyoruz” diye konuştu.

Sektör Hareketlenmeye Başladı

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul ise gelinlik, abiye ve damatlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların dört aydır kapalı olduğunu vurguladı. 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlamaların kalkmasıyla beraber hareketlenmenin başladığını belirten Ertuğrul, “Pandemi sürecinde kumaş firmaları peşin parayla çalışmaya başladı ve dolayısıyla gelinlik ve abiye sektörümüz sıkıntıya girdi. Düğünlerin yapılması ile ilgili yayınlanan genelgenin şartlarının çok ağır olması nedeniyle sektör henüz normale dönebilmiş değil. Düğünler için eylül sonrası bekleniyor ya da 2021’e erteleniyor. Kumaş firmalarında geçen aylara göre bir hareketlilik olduğu gözlemleniyor. Yurt dışında bu sezon için yapılan fuarların en önemleri iptal oldu. Fakat eylül ayı itibariyle fuarların fiziki olarak yapılacak. Sektörlerin dijitale ve e-ticarete yönelmesi artık kaçınılmaz, bu nedenle alt yapımızın hazır olması gerekiyor. Dünya devi markaların yeni sezon defileleri internet üzerinden yaptığını gözlemliyoruz, bu önemli bir gösterge” dedi.

İş Potansiyelimiz İstediğimiz Düzeyde Değil

Sektörde yaşanan en büyük sıkıntının tedarik zincirinde yaşandığını ifade eden Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (GESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Babataşı, “Pandemi sürecinde tedarikteki fiyat artışları bizleri çok ciddi sıkıntılara soktu. Firmalar pandemi sürecinde kısıtlı olarak açıldı ve tedarik zincirindeki sıkıntılar yüzünden iş potansiyelimiz istediğimiz boyutta değil” dedi.

Nakış Sektörü Gelişiyor

Son yıllarda sektördeki makine kalitesi ve sayısının artması ile nakışta üretim kapasitesinin arttığını ifade eden İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği (İNSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özbilge, “İthalat engellenemez fakat Türkiye’de nakış sektörü gelişiyor ve Çin’e kıyasla tabiî ki az metraj yaptığımız için maliyetlerimiz yüksek fakat Çin’in fiyatlarına yaklaşmaya çalışıyoruz ” dedi. Sektördeki malzeme sıkıntısının pandemi sürecinden öncede olduğunu vurgulayan İzmir Nakış Sanayicileri Derneği (İNDER) Başkanı Muin Altın, moda sektöründe katma değerli ürünlerin satılabileceğini belirtti. Altın, IF Wedding Fashion İzmir Fuarının sektörümüz ve ülkemiz için büyük bir şans olduğunu vurguladı. Toplantıya katılan tüm firma temsilcileri de söz alarak tedarikçilerin ve üreticilerin bu gibi platformlarda daha sık bir araya gelmesinin önemini vurguladı. Sektörün tüm paydaşlarının yaşanan sıkıntıları konuşarak birlikte çözüm üretebileceği belirtildi.
Haber Merkezi - 2020-11-16