Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Barkodda Profesyonel Çözümler SunuyorBarkod üretimi ve ekipmanları alanında profesyonel çözüm sunan Akbarkod, İstanbul Merter’deki ofisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Citizen, Honeywell ve Newland gibi markaların yetkili satıcısı olarak müşterilerine hizmet veren firma, hazır giyim ve aksesuar üreticileri için hizmetlerini günün gelişmelerine göre yeniliyor. Dünyaca ünlü hazır giyim markalarının da tercihi olan Nice Label Yazılımı’nın da yetkili bayisi olarak hizmet veren Akbarkod, etiket sarf malzemeleri alanında da hızlı bir çözüm ortağı. Barkod alanında tüm yenilikleri sektöre yansıtmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akbarkod Genel Müdürü Caner Şahin, sektöre sundukları ürün ve hizmetleri dergimize şu başlıklar altında anlattı:

Hazır Giyim Sektörünün Verimliliğini Artırmayı Hedefliyoruz

Akbarkod 2011 yılından beri sektörde olmakla birlikte, ortakların geçmiş tecrübeleri de dikkate alındığında 2003 yılından bu yana ağırlıklı olarak hazır giyim üreticilerine hizmet sunmaktadır. Hızla değişen dünyadan, kısaca “barkod sektörü” diye tanımlanan, OT / VT (Otomatik tanıma ve veri toplama) sektörü de payını alıyor. Değişimin hazır giyim üreticilerine yansımalarını sektörümüzde de görüyoruz. Bu sektörün temel bileşenleri; ticari yazılım, barkod yazıcı, barkod okuyucu, terminal ve etiket, yıkama talimatı, ribon gibi sarf malzemelerinden oluşuyor. Kritik nokta ise bu bileşenlerin doğru eşleşmesi ve verimliliği artıracak şekilde konumlandırılması. Verimlilik konusu kritik çünkü, kar marjları giderek düşüp, global rekabet hazır giyim üreticilerini fiyat indirmeye zorlarken, ayakta kalabilmenin tek yolu, verimli üretim ve verimli stok yönetimi. Bizim Akbarkod olarak yoğunlaştığımız nokta da burası.

Etiketin Üretici ve Ürüne Çok Yönlü Katkısı Bulunuyor

Hazır giyimde rafa ürün koyma döngüsü çok kısa süreye indiğinden, sürecin hızlı ve hatasız ilerlemesi gerekiyor. Ürün kalitesi uygun mu, uygun olmayanlar sevk edilmeden hızla tespit edilebiliyor mu, büyük zincirler alt üreticilerdeki üretim safhalarını takip edebiliyor mu, ürünler doğru ve izlenebilir etiketlerle hareket ediyor mu, etiketler ürünün yaşam döngüsüne uygun kalitede mi, üzerindeki bilgiler tüketici ve kanuni gerekliliklere uygun mu, rafta biten stok anlık takip edilerek yenilenebiliyor mu, iade ürünler tekrar taşıma sürecine girmeden teslim alındıkları yerde etiketlenip rafa geri konabiliyor mu, ihracat ürünlerinde etiketler sıfır hata ile takıldı mı, yoksa “basit” görülen bir etiket nedeniyle ürünler karşı gümrükte bekliyor mu?

Mikro Kiosk ile Hatasız Takip

Görüleceği üzere onlarca soru var ve bunların eski metotlarla tespit edilip, çözüm üretilmesi imkansız. İşte OT/VT’nin devreye girdiği nokta burada başlıyor. Yani, bilgiyi otomatik olarak tanı ve veriyi topla. Bunun için farklı yazılım ve cihazlar kullanılıyor. “Mikro Kiosk” bunlardan biri. Bunlarla üretimin tüm safhaları kayıt altına alınıyor. Hangi firmada, hangi ürün, hangi makinede, kim tarafından, ne kadar sürede, ne kadar hata veya hatasız üretildi izlemek mümkün oluyor. Hatta öyle ki, malı diken makinede fiziksel hata varsa, anında üretim hattından çekilerek yenisi ile değiştiriliyor ve termine uymak mümkün oluyor.

Lider Markaların Yetkili Satıcısıyız

Ürünlerin paketlenmesi, sevke hazırlanması, mağazalarda satışa sunulması, iade alınması sırasında ise terminal ve okuyucular gerekiyor. Firmamız bu konularda sadece dünyanın lider markaları ile çalışıyor. Honeywell ve Newland okuyucu, kiosk ve terminallerinin satışını gerçekleştirmenin yanında, yetkili servis noktası olarak da faaliyet gösteriyoruz. Etiket tüm süreçlerde ürünün kimliği olmasından dolayı vazgeçilmez konumda. Bunlar; tanımlama, fiyat etiketi, raf etiketi, koli etiketi , sallama karton etiketler, yıkama talimatı etiketleri olabiliyor. Bunların kullanılacakları yere uygun seçilmesi, yıkama koşullarına uyması, koli üstünden düşmemesi, yazıların silinmemesi gerekiyor. İşte iddialı olduğumuz bir alan da burası. Bu ürün gruplarının hepsinde varız. Etiket baskısı için elzem olan,“etiket yazılımı” ve etiket baskısı yapan “barkod yazıcılar” hizmet verdiğimiz en önemli ürün grupları arasında. Nice Label etiket yazılımının yetkili bayisiyiz. Bu yazılım kendi alanında dünya lideri ve işlevi sadece etiket basmanın çok ötesinde. “Etiket Yönetim Sistemi” şeklinde adlandırılan versiyonu H&M, Hermess, Salvatore Ferragamo, John Lewis, Louis Vuitton gibi markalar tarafından kullanılıyor. Etiket baskısı yapan barkod yazıcıların da hazır giyim üreticilerinin ihtiyaçlarına uygun olması gerekiyor. Japon akmaz, saten gibi kumaş yüzeylere baskı yapma ve kesmede her yazıcı başarılı değil. Biz bunu dikkate alarak ürün grubumuza Citizen barkod yazıcıları kattık ve Türkiye distribütörü olduk. Bunun yanında sektörün sürükleyici perakende devlerine üreten tedarikçilerin yoğun olarak kullandıkları Datamax ve Honeywell yazıcılar da en çok sattığımız yazıcılar arasında. Bunların teknik servisini de kendi bünyemizde veriyoruz. Görüldüğü gibi, barkod teknolojileri hazır giyimde; üretimden son kullanıcıya kadar olan tüm safhalarda yer alıyor. Teknolojiyi kendisine adapte edebilen firmalar, yıkıcı rekabet içinden sıyrılarak ayakta kalıp, büyüme imkanı elde ediyor. Akbarkod olarak, yaptığı işte verimlilik peşinde koşan tüm firmaların yanındayız.
Haber Merkezi - 2020-11-08