Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Accurate 5 İle Pul İşlemede Devrim

Türkiye Nakış ve İşleme Sektörü’nün en çok tercih ettiği desen yazılım markası olan Accurate, yeni versiyonu “Accurate 5” ile desen ve pul işlemede devrim niteliğinde yenilikler getiriyor. Best Bilgisayar Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. tarafından sektöre sunulan Accurate Desen Yazılımı uzun bir süre faaliyet gösterdikten sonra, telif haklarının ülkemizde yeterince uygulanmamasından dolayı, bir dönem faaliyetlerine ara vermişti. Son yıllarda ülkemizde telif haklarının çok sıkı uygulanması üzerine firma, bu desen yazılımının yeni versiyonu olan Accurate 5’i sektörün hizmetine sundu. Accurate 5’in pazarlanması ve teknik destek hizmetleri ise konusunda uzman bir kadroya sahip olan Ata Bilişim Sistemleri Ltd. Şti. tarafından gerçekleştiriliyor. Yeni versiyonu ile özellikle pul işlemede birçok yeniliği bir arada sunan Accurate 5’in nakış ve işlemede sağladığı avantajları Best Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Selek ile Ata Bilişim Sistemleri Ltd.’nin ortakları Selim Özsan ve Ferhat Sekman ile konuştuk.

Ata İleri Teknoloji Ltd'nin ortakları Selim Özsan ve Ferhat Sekman ile Best Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Selek, desen ve pul işlemede devrim yaratan Accurate 5’e yönelik sorularımızı yanıtladı.

Best Bilgisayar’ın geçmişi ve sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Best Bilgisayar, üç ortaklı bir şekilde 1992 yılında İstanbul’da kuruldu. Halen faaliyetlerini ortağım Bülent Selek ile birlikte yürüttüğümüz firmamızın kuruluş amacı nakış sektörüne çözümler, sistemler ve programlar oluşturmaktı. Biz, işe ilk olarak nakış makinelerinin delikli şeritlerini hafızaya alarak makinelerin yıpranmasını engelleyen çözümler hazırlamakla başladık. Sonra bu çözümün disketli halini piyasaya sunduk. Daha sonra da bilgisayar kontrollü çözümler sunarak sektöre günün teknolojisini yansıtmayı sürdürdük. Ardından desen düzeltme programlarını Türkçe-İngilizce olmak üzere, hazırlayarak konumumuzu güçlendirdik. 1999 yılına kadar ‘Nakkaş’ olarak sektöre sunduğumuz yazılım programımızın adını Accurate olarak değiştirdik. Yeni markamızla birlikte programımızı M.E.B’e bağlı birçok okul ve sanayiciye sattık. Kısa sürede Accurate markamız, birçok nakış sanayicisinin kullandığı desen yazılımı haline geldi. Her ne kadar başka yazılımlar da ortaya çıksa da, Accurate, piyasaya çıktığı günden bugüne kadar, ayakta kalan tek yazılım olmayı başardı. Şu anda nakış sektörünün yüzde sekseni bu programı kullanıyor. Ürünümüzün lisanssız bir şekilde kopya edilmesiyle, bir dönem bu nakış programından uzaklaştık. O dönem lisans konusunda gerekli önlemler yeterince alınmıyordu. Lisans konusunda gerekli önlemler alınması ve cezaların son yıllarda artmasıyla, Ata Bilişim ile işbirliği yaparak sektöre yeniden dönüş yaptık. Ata Bilişim ile Accurate 5’in pazarlanması, eğitim ve teknik destek verilmesi konusunda prensip anlaşması yapıp, sektörde yeniden bir atılım yapma kararı aldık.

Bize Accurate 5’in nakış ve işlemede sunduğu yeniliklerden ve sektöre sunduğu avantajlardan bahseder misiniz?

Piyasaya sunduğunuz yazılımı sürekli güncel hale getirmezseniz rakipleriniz tarafından geçilebilirsiniz. Bu nedenle başta pul işleme olmak üzere, desen konusunda birçok yenilik içeren Accurate 5’i hazırladık. Accurate 5 ile çift renkli ya da çift taraflı desenler rahatlıkla tasarlanabiliyor. Kullanıcı, önce pulun görünmesini sağlayan bir resim, sonra da ikinci resmin görünmesini sağladığında; çalışmanın aynı anda iki tarafını da görebiliyor. Böylece, pulları bir yere yatırdığınızda bir görüntü, başka bir tarafa yatırdığınızda başka bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu programla çift taraflı işlemenin tasarlanma zamanı 30 dakikadan 3 dakikaya düşüyor. Ayrıca Accurate 5, diğer programlarla yapılamayan belli formu olmayan karışık dizilmiş pullu işlemeler için de özenli ve boşluk bırakmayan tasarımlara olanak sağlıyor. Bu programımız, pul konusunda en son çıkan nakış makineleriyle de uyumlu olarak çalışıyor. Önceden iplik kartelalarına uyumlu olarak hizmet veriyorduk. Bundan sonra pul kataloğunda gördüğümüz tüm seçenekleri artık Accurate 5 Yazılımı’nda göreceğiz. Yeni pul desenleri piyasaya çıktığında da, bu yenilik yazılıma eklenebiliyor. Sınırsız renklerdeki pullarla da çalışabilen yazılımla desen tasarımcıları, son teknolojideki makineler için çalışmalarında bile büyük kolaylık yaşayacaklar. Her pul ebatına uygun sonuçlar veren yazılım, ana ve ara renklerde çalışabiliyor.

Accurate 5’in önceki versiyonlarına göre, pul dışında sunduğu diğer yenilikleri nelerdir?

Yazılımımızdaki en büyük yenilik, kullanıcı dostu ara yüze ve daha büyük butonlara sahip olması. Accurate 5 ile kendilerine bir menü dizayn edebilen tasarımcılar, artık yazılımda yer alan butonları istediği zaman kaldırıp istediği zaman yerine koyabiliyor. Yani kullanıcı kendi isteğine göre bir menü tayin edebiliyor. Öte yandan bu yazılım iki resmin birleştirilmesinde daha pratik ve hızlı. Akıllı algoritmalarla yada diğer bir deyimle yapay zeka ile iki farklı resim Accurate 5 ile daha kolay ve kısa sürede profesyonel bir şekilde birleştirilebiliyor. Bu yazılımda önceki Accurate’in önceki versiyonlarının tüm avantajlı özellikleri de geliştirilmiş halleriyle yer alıyor. Accurate 5, update özelliği ile kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam edecek. Best Bilgisayar Accurate 5’in pazarlama ve teknik destek kısmını bir anlaşma yaparak, Ata Bilişim’e devretti. 

Ata Bilişim önümüzdeki süreçte neler yapacak?

Biz, daha önce yazılımlarımızın pazarlamasını kendi bünyemizde gerçekleştiriyorduk. Yeni dönemde bu yazılımı geliştirmeye devam edeceğimiz için ürünün pazarlanması ve teknik destek konusunu bünyemizden ayırıp daha profesyonel bir şekilde yürütme kararı aldık. 2003 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Ata Bilişim ile zaten işbirliği içindeydik ve Accurate yazılımı için yurtiçindeki kullanıcılara destek veriyorduk. Yaklaşık sekiz yıllık bir boşluktan sonra, bir firmanın ortakları Selim Özhan ve Ferhat Sekman ile görüştük. Böylece, Accurate 5’in pazarlanması ve teknik destek işlerini Ata Bilişim’e vermiş olduk. Ayrıca Ata Bilişim, bu yazılımın eğitimini de vermeye başladı. Yeni teknolojiyi kapsayan eğitimler ile birlikte mevcut eksiklikleri giderip, kullanıcının verimliliğini artıyoruz. Ata Bilişim, bugüne kadar yurtiçinde faaliyet gösteren bir firmaydı. Ancak yeni dönemde yazılımımızın yurtdışında da tanıtmaya başladık. Örneğin dünyanın en büyük tekstil makinaları fuarı olan ITMA’da ürünümüzü sergiledik ve Accurate 5 burada büyük ilgi gördü. TÜYAP’ta düzenlenecek olan Konfeksiyon ve Nakış Makinaları Fuarı’nın katılımcısı olarak yerimizi aldık. Böylece Accurate 5’in yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Nakış sanayinin geliştiği Mısır, Pakistan, Brezilya ve Meksika, hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. 

Sektörde birçok firma hala lisanssız olarak bu ürünü kullanıyor. Lisanslama için sizin özel bir çalışmanız olacak mı?

Lisanssız yazılım kullanımı, şirketler için başta prestij kaybına yol açıyor. Günümüzde artık çok da kolay tespit edilebilen lisanssız yazılımlar nedeniyle şirketler ayrıca büyük cezalara maruz kalarak, maddi zarara uğruyor. Bu nedenle firma sahipleri, bu yazılımları orijinal olarak edinmeliler ya da ellerindeki yazılımları yeni versiyona yükseltmeliler. Öte yandan teknik destek alınması ve nakış makinelerinin tam verimli olarak kullanılması açısından da lisanslı yazılım büyük bir avantaj oluşturuyor. Bu nedenle biz uygun fiyatlı bir lisanslama kampanyası da başlatıyoruz. 

Eski Accurate kullanıcıları, yeni yazılıma yada bundan sonraki yeniliklere nasıl sahip olabilecekler?

Eski Accurate kullanıcıları, yeni yazılıma eski kullandıkları model çerçevesinde sahip olacaklar. Eski kullanıcılar, Accurate’in yeni versiyonuna sahip olmak için belli bir ödeme yaparlardı. Diyelim ki, ellerindeki yazılım 1000 ünite, yenisi de 1200 ise, aradaki 200 ünitelik fark için ödeme yaparlardı. Şimdi de aynı modeli uygulayacağız. Böylece biz, eski kullanıcılarımızı da korumuş olacağız.

Haber Merkezi - 2020-11-29