Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

KYSD’nin Sanal Fuarı Büyük İlgi Gördü

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) tarafından düzenlenen 5. Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Sanal Fuarı, 17-19 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşti. Bu yıl salgın hastalık nedeniyle sanal ortamda düzenlenen fuara, sektörün önde gelen 40 aksesuar firması katıldı. Fuarı 4 bine yakın yerli satın almacı ile 522 yabancı satın almacı ziyaret etti. Fuarın açılış konuşmaları KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM başkanı İsmail Gülle tarafından yapıldı.

İlklerin Yer Aldığı Bir Organizasyon Etkinliğin açılış konuşmasını yapan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, dört yıldır başarıyla gerçekleştirdikleri etkinliği pandemi nedeniyle bu yıl dijital platforma taşıdıklarının altını çizdi. Krizlerin aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirdiğini, ifade eden Özpehlivan, Trend İnovasyon Etkinliği’ni sanal olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirmelerine rağmen, katılımcı ve ziyaretçi kaydı açısından önemli bir başarı elde ettiklerini vurguladı. Konuşmasında gerçekleştirdikleri fuar hakkında da bilgi veren Özpehlivan, sektörün önde gelen 40 firmasının en son ürünlerini sergilediklerini, fuar alanında çok renkli bir trend alanı yer aldığını da söyledi. Etkinlikte “Sürdürülebilirlik” temalı bir seminerin yanı sıra, sektörde ilk defa tamamen aksesuardan oluşan dijital bir defilenin de yer alacağını ifade eden Murat Özpehlivan, TİM ve birlik başkanlarına bu organizasyona verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz

TİM Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmada Pandemi sürecinde dijital ortamın büyük önem kazandığını ve TİM olarak bu alanı çok etkin kullandıklarını vurgulayarak, böylesine önemli bir etkinliği cesaretle sanal ortama taşıdıkları için KYSD Yönetimini tebrik etti. Pandemiden sonra tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin bir atak içinde olduğunu vurgulayan Gülle, “İnanıyorum ki, yılsonu ve 2021 yılı tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin çok ciddi performans gösterecekleri dönem olacak. Bu dilek ve temenni değil, firmalardan aldığımız bilgiler ve tedarik zincirindeki yerimiz itibariyle söylüyorum” dedi. Gülle konuşmasını söyle tamamladı: “Rahmetli Fikret Poyraz Başkanın dediği gibi ‘Yan sanayi olmadan tam sanayi olmaz’ Yan sanayimiz bizim için önemli. Yan sanayinin temsili dağınık dağınık olsa da birliklerimiz bu sektörü hep destekledi. Tüm organizasyonlarında yer verdi. O nedenle bizim bu güzel birlikteliğimiz son derece anlamlı. Bu güzel çalışma için emeği geçen herkesi tebrik ediyor, sanal fuarın camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Etkinliğin Dijital Olması Bu Süreçte Avantaj  

İHKİB Mustafa Gültepe de açılışta yaptığı konuşmada fuarın sektöre farklılıklar getirmesini dileyerek şöyle konuştu: “Sektörün güçlü olması sadece tekstilin, ya da hazır giyimin güçlü olmasıyla değil, tüm parçaların güçlü olmasıyla mümkün. Yan sanayi ürünlere katma değer vermek ve farklılaştırmak açsından önem taşıyor. Biz de hazır giyim olarak yan sanayi ile bu perspektifte Ar-Ge ve Ür-Ge gibi konuları da içine katarak, sektörü daha iyi yerlere taşımak için çalıyoruz. Etkinliğin bu yıl dijital yapılması da, pandemi sürecinde tüm dünyaya ulaşma açısından bir avantaj oluşturuyor. Fuarın sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” Yan Sanayi İTKİB Çatısı Altında Temsil Edilmeli İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz de açılış da yaptığı konuşmada tekstil ve hazır giyimin ülkeye en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olduğunun vurgulayarak, şunları söyledi: “Tekstil ve hazırgiyim olarak ülkeye en fazla dış ticaret fazlası veren sektörleriz. Bu da bizim en büyük gurur kaynağımız olmuştur. Burada konfeksiyon yan sanayimize önemli bir iş düşmekte ve yan sanayi sektörümüz de bunun altından başarıyla kalkmaktadır. Tekstil ve konfeksiyon geçen yıl tüm zamanların rekorlarını kırmıştı. Bu yıl yaşanan olumsuzluklardan dolayı birçok sektörde kayıplar yaşadık. Ama yan sanayide yüzde beş artış yaşamaktayız. Türkiye’nin en önemli değeri tedarik zincirinin ve yan sanayinin çok kuvvetli olmasıdır. Yan sanayicilerimiz çok dağılmış bir vaziyette, farklı farklı yerlerden ihracatını gerçekleştiriyor. Bu konuda çalışmalar olduğunu biliyorum. Ama konfeksiyon yan sanayinin temsiliyeti İTKİB çatışı altında olmalı. Doğru olan bu sektörün İTKİB çatısı altında temsil edilmesidir. Bu konuda zaten hepimiz mutabıkız. Bu çerçevede, başarılı bir fuar gerçekleştirilmesini Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Sanal Fuarı’nın sektöre hayırlı olmasını diliyorum.”

Organizasyon Yeniliklerle Üç Gün Sürdü

Üç gün boyunca ziyaretçilere açık olan 5. Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Etkinliği’nde firmaların yeni gelecek sezona ilişkin aksesuar koleksiyonlarının yanı sıra, sürdürülebilirlik ve yan sanayi hakkında birçok seminer de yapıldı. Etkinlikte EMR Fermuar’dan Eray Şahin Fermuarın Genel Yapısı, Ata İmalat’tan Soner Helvacıoğlu Çakma Kalıpları ve Çakım Makineleri ve Akbarkod Barkodlama hakkında bilgi verdi. Okan Üniversitesi Tasarım Bölüm Öğrencilerinin de tekstil aksesuarlarının kullanarak yaptıkları sanal defilenin de yapıldığı etkinlik Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç’ın Sürdürebilir Sanat konulu performansıyla tamamlandı.

Fuarda Büyük Başarı Sağlandı

Fuardan sonra görüşlerini aldığımız KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, dergimize şu bilgileri verdi: “Fuarımız sektörümüzün gerek dijitalleşme adına gerekse de Pandemi sürecinde bir araya gelerek katma değer oluşturma anlamında büyük etki meydana getirdi. Yurt içinden 3960 yurtdışından 522 ziyaretçiyi fuarımızda ağırlamış olduk. Trend alanımız, seminerlerimiz ve dünyada ilk defa gerçekleştirilen tekstil aksesuarları dijital defilemiz büyük ilgi gördü. Geleceğe dönük ümitlerimizi yeşerten bir projeyi tüm katılımcılarımızda birlikte gerçekleştirmiş olduk. Bu anlamda başta fuar komitemiz ve yönetim kurulumuz olmak üzere tüm katılımcılarımıza ve bizlere destek olan tüm STK, birlik, oda ve TİM Başkanlarımıza en derin şükranlarımızı sunuyoruz.”

Haber Merkezi - 2020-11-22