IF Wedding İçin Heyecanlı Geri SayımModa alanında Türkiye'nin en büyük organizasyonu olan IF Wedding Fashion İzmir için heyecan dorukta. Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır yapılamayan IF Wedding Fuarı için tüm hazırlıklar tamamlanarak, heyecanlı bir geri sayım başladı. 16-19 Kasım 2021 tarihlerinde fuarizmir’de kapılarını açmaya hazırlanan IF Wedding Fashion İzmir bilgilendirme toplantısı, sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.
T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği partnerliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı için yapılan hazırlıkların aktarıldığı bilgilendirme toplantısı, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı ev sahipliği; Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, MTK Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Salkım, Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı katılımı ile gerçekleşen toplantıda 100’e yakın sektör temsilcisi yer aldı.

“Fuarımız kapılarını yeniden ihracat ve ticarete açacak”

Uzun bir zaman sonra tekrar fiziki bir ortamda beraber olmanın mutluluğunu dile getiren İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Fuarımızın bu yıl düzenlenmesine destek veren, yanımızda olan tüm oda, dernek ve birlik başkanlarımız ile siz değerli katılımcılarına teşekkür ediyoruz. 2020 yılı Ocak ayında hep birlikte güzel bir fuar geçirmiştik. Arzumuz yine sektörümüzün satış ve ihracat yapacağı bir mecrayı hakkıyla İzmir’de sizlere sunmaktı. Dolayısıyla fuarımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Fuarımızı nasıl geliştirebiliriz, size daha iyi network sağlayacak bir fuarı nasıl hayata geçirebiliriz bunlarla ilgili hep birlikte çalıştık. Geldiğimiz son aşamada mutlulukla söyleyebilirim ki,fuarımız kapılarını yine kaldığı yerden ihracata ve ticarete açacak” dedi."Avrupa’dan ziyaretçi gelmeyeceği kaygısı ortadan kaldırıldı"

Fiziksel birliktelikleri özlediklerini belirten Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “Çok değişik dönemler yaşıyoruz. İki tane fuar geçirdik biz Eylül ayında. Biri İZFAŞ ile oldu. İkisinde de korkarak yaklaştık fakat şunu gördük ki sayılar düşse de fuarlar kaliteliydi. İnsanların fuarlara özlem duyduğunu gördük. Dijital fuar tecrübeleri yaşadık ancak özellikle bizim sektöre uymadığını gördük. Ziyaretçi de katılımcı da fiziksel fuar seviyor. IF Wedding Fashion İzmir’deki en büyük kaygı Avrupa’dan ziyaretçi gelmeyeceğiydi. Ancak gördük ki İZFAŞ bu konuda çok sıkı çalışmış. Ben çok ümitliyim. Gerçekten çok keyifli bir fuar olacak” diye konuştu.

“Bu fuarda çok kazanacağız”

Bundan 15 yıl önce dernekleri önderliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ ile birlikte bu fuarı başlattıklarını dile getiren Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, “Gerçekten şu ana kadar yapılan tüm fuarlar başarılıydı. Devamlı ivme kazandı. En son yaptığımız fuar sektöre pozitif yönde artılar kazandırdı. Pandemi nedeniyle durulduk. Fakat bu toplantıda gördük ki fuara çok iyi hazırlanılmış. 2020 yılında yapılan çalışmalar bence şu anki çalışmaların gölgesinde kalmış. İZFAŞ tüm ekibiyle 2021 için o kadar güçlü hazırlanmış ki herkesi tek tek kutluyorum. Biz de üzerimize düşen neyse elimizden geldiğince çalışmalarımızı yapıyoruz. 2020 yılında sektörümüz 17 milyar dolar civarında ihracat yapmış. Bu seneki hedef 19-20 milyar dolar. Büyümenin yaklaşık yüzde 10’u bizim sektörden oluyor. Bu fuarda çok kazanacağız, ben buna eminim. Fuarımızın verimli ve olumlu geçmesini diliyorum” dedi.

“İZFAŞ tarihinin en güçlü ziyaretçi kitlesi gelecek”

İzmir Ticaret Odası teşviklerinden söz eden MTK Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Salkım, “2018 yılında 9 metrekare verdiğimiz desteği sonraki yıl 20 metrekareye çıkardık. Geçen haftaki toplantımız sonucu, bu desteğimizi 2021 için 30 metrekareye çıkarma kararı aldık. Türkiye’de bir ticaret odası olarak uluslararası fuarlara bu teşvikleri sağlayan tek yer İzmir’dir. İZFAŞ’a çok teşekkür etmek istiyorum. Fuarın bu tarihe çekilmesi çok doğru oldu. Bu sektörün İZFAŞ tarihinde göreceği en güçlü ziyaretçi kitlesinin geleceği bir fuar olacağını düşünüyorum” dedi. Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı ise, IFWedding’in pandemide büyük zarar gören fakat ayakta kalmayı başaran sektöre yakışır bir fuar olacağını belirtti.

Hazırlıklar Tamam

IF Wedding Fashion İzmir kapsamında fuar, 9 ilden 160 katılımcısı ile 19 bin metrekare net alanda düzenlenecek. Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Sakarya’dan gelecek katılımcılar için tek tip özel stant kurulacak. 2021 yılında yapılan ziyaretçi çalışmaları kapsamında Rusya, İtalya, Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu, İran, Türki Cumhuriyetler’den temsilciliklerle çalışıldı. Temsilcilikler dışında sektörün talebi doğrultusunda belirlenen ülkelerde Almanya, Amerika, Belçika, Danimarka, Hollanda, İngiltere ve Polonya’dan alıcılara ulaşıldı. Fuarda, T.C. Ticaret Bakanlığı ve İzmir Ticaret Odası desteği ile Alım Heyeti Programı düzenlenecek. Yurtdışı saha çalışmaları ise moda ve gelinlik sektörünün önemli ihracat kapılarından olan Almanya, Belçika, Danimarka, Hollanda, İtalya, Katar, Polonya ve Rusya’ya gerçekleşti.

Tasarım Yarışmasında “Uyanış” Etkisi

Genç fikirlerin sektörün geleceğine yön verdiğine inanan ve bunu desteklemek için fuarlarını tasarım yarışmaları ile güçlendirmeye önem veren İZFAŞ, fuar kapsamında 12.Gelinlik Tasarım Yarışması’nı düzenliyor. Uyanış teması ile düzenlenen yarışmada birinci olan tasarımcı, 12 bin 500 Türk Lirası ile “Performans Defilesi” düzenleme hakkı elde edecek. Yarışma ikincisine EGSD tarafından 10 bin liralık ödül verilecek; yarışmanın üçüncüsü ise 7 bin 500 Türk Lirası ödül alacak.

Modanın Kalbi İzmir’den Dünyaya Tanıtılıyor.

Sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir, her yıl dünyanın dört bir yanında moda ve tasarım tutkunlarını bir araya getiriyor. Moda ve tasarıma yön veren etkinlikleri, üç gün süren defileleri, ticari anlaşmaları ile sektörü dinamik tutmayı başaran IF Wedding Fashion, İzmir ve Türkiye’nin nitelikli koleksiyonlarını dünyaya tanıtıyor. İZFAŞ’ın 2020 yılında fiziksel olarak düzenlenen son sektörel fuarı olan 14. IF Wedding Fashion İzmir, pandemi öncesi son ticari anlaşmalara da imza atarak sektör için nefes olmuştu. 15. IF Wedding Fashion İzmir ise, 2021 yılında İZFAŞ’ın gücü ve teşvikleri ile sektörün üzerindeki pandemi etkisini silecek.

Haber Merkezi - 2021-10-21