Bize Ulaşın

0 212 555 94 94
0 212 555 94 94

Çorap Fabrikasında Sanatsal Sergi

Üniversite-sanayi işbirliği çorap sergisi ile farklı bir boyuta taşındı. İstanbul Beylikdüzü OSB’de yerleşik Rapsodi Çorap Fabrikası’nda Üniversite-Sanayi Sanat Buluşmaları kapsamında bir sergi açıldı. Sergi, 31 Ocak-14 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşti.
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğretim üyeleri Prof. Dr. Hamdi Ünal Prof. Dr. Esin Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Özol, Dr. Öğr. Üyesi Saim Engin Akdoğan ve Dr. Öğr. Üyesi Alev Çırpıcı’nın eserlerinin yer aldığı serginin açılışına Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda sergide eserleri olan Prof. Dr. Hamdi Ünal, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Şebnem Ruhsar Gökçeli, Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Coşkun Tanış, CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Özlem Kutbay, AK Parti Esenyurt Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Gazanfer Karakaş, Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Başkanı Adil Nalbant, Hazır Giyim İhracatı Geliştirme Derneği (HİGE-DER) Başkan Yardımcıları Galip Koyuncu ile Osman Sait Günteki ve sektör temsilcileri katıldı.

Farkındalık Yaratmalıyız

Serginin açılışında konuşan ve aynı zamanda Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkanı da olan Rapsodi Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, etkinlikle sanayi ile sanatın buluşmasını ortaya koyduklarını belirterek, “Binayı tasarlarken ve yaparken insan odaklı, farklı ve farkındalığı olan bir yaklaşım ortaya koyduk. Üretimin yanında yaşam alanları ile birlikte geleneksel çorapların yer aldığı bir müze ve sanat galerisi de fabrikamızda yer alıyor. Bugün bir OSB’de sanayi ile sanatın buluştuğu bu etkinlikte çok değerli beş hocamızın eserlerini sergiliyoruz. Toplumun büyük fotoğrafında hepimiz birbirimizi beslemeli ve büyütmeliyiz. Kendi işimiz çorap, ancak toplumun diğer değerlerine de dokunmamız, katkı sağlamamız ve farkındalık yaratmamız lazım. Bu anlamda kurumumuzu daha farklı nasıl anlamlı hale getirebileceğimizin önemini bir sergi ile ortaya koymaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İşbirliği Katma Değeri Artıracak

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt fabrikanın bir sanat merkezi gibi olduğuna dikkat çekerek, “On binlerce yıldır medeniyetlerin kültür ve inançlarıyla bir arada birlik ve beraberlik içinde yaşadığı kadim bir coğrafyada bulunuyoruz. Ama maalesef bu kadim uygarlıkların öğretilerini iyi kullanarak üretim sektöründe çok başarı elde edemedik. Bir mühendisin üreteceği şeyler hayaliyle doğru orantılıdır. Sanatçılar bizim geleceği gören gözlerimizdir. Uzun süredir bu geleceği gören gözleri gözlemedik ve hayalimiz eksik kaldı. Bu çalışma sanatçıların, eğitimcilerin, öğrencilerin ve sanayicilerin işbirliği içinde olması açısından çok önemli. Bu süreci devam ettirirsek ciddi katma değerli ürünler yapacağız” diye konuştu.

Önemli Bir Basamak

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Ünal ise “Etkinliğin en önemli yanı yıllarca özlemini çektiğimiz sanayi-üniversite yakınlaşmasının önemli bir basamağı olması ve bu bağı güçlendirmesi. Sonuç itibariyle hedefimiz insan ve insanın yetişmesi, istihdam edilmesi. Biz eğiteceğiz, sanayici istihdam edecek. Bu istidamda en önemli konu elemanın kalitesi, yeteneğinin artması. Bu gelişmeyi ilgili sektöründe iyi bir noktaya getirebilmek. Biz, sanayi ile sektörle yan yana durduğumuzda, yeni projeler ortaya koyduğumuzda bu ülkenin insan kaynağı çok daha iyi noktalara gelecektir” dedi.

Sanayicinin Sanatı Desteklemesi Çok Önemli

Sergide eserleri olan bir diğer öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Özol da “Üniversitemizden kendi branşımızda arkadaşlarımızla bir sergi oluşturduk. Benim çalışmalarım daha çok resim görselli çalışmalar. Teknik olarak jüt, çuval gibi özellikli ipleri ve karışık teknikleri kullandım. Değişik etkilerle soyut, figüratif çalışmalar meydana getirdim. Firmanın sanata gösterdiği ilgiden dolayı çok memnun oldum” şeklinde konuştu. Fabrika içinde yer alan Rapsodi Sanat Galerisi’nde sergilerin yanı sıra farklı kültür-sanat etkinleri de düzenlenecek.
Haber Merkezi - 2020-12-10