Bize Ulaşın

0 532 799 78 18
0 212 555 94 94

Türk Mühendislerden Tamamen Yerli Brode Makinası


Türk Mühendisler, Yerli Üretimin Gücünü ‘Nakkaş TR 20’ Brode Makinesi ile İspatladı. Geçmişinde ağırlıklı olarak savunma sanayi sektörüne yönelik çalışmalarda bulunan Turkuaz Elektromekanik, Nakkaş markası ile tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Firma, tekstil sanayicisinin en önemli sektörüne cevap verebilecek brode makinelerinin üretimine başladı.

Geçmişinde ağırlıklı olarak savunma sanayi sektörüne yönelik çalışmalarda bulunan Turkuaz Elektromekanik, Nakkaş markası ile tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Firma, tekstil sanayicisinin en önemli sektörüne cevap verebilecek brode makinelerinin üretimine başladı. Üretim ve tasarım konusunda geniş bir yelpazede çalışmış olan Turkuaz Elektromekanik, tekstil sektöründe de adını sıkça duyurmaya hazırlanıyor. Daha önceden Türk ordusunun ihtiyacı olan birçok parçanın tasarım ve imalatını gerçekleştiren firma, uzun zamandır planladıkları nakış makinesi projesini hayata geçirerek tekstil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Harika bir mühendislik ile dinamik beyinlerin ustaca izlerinin bulunduğu ‘Nakkaş TR 20’ makinesi, piyasada olan birçok brode makinesinden çok daha avantajlı özellikler içeriyor.

Nakkaş TR 20 makinesinin özellikleri arasında; dokunmatik ekranlı panel PC ve gelişmiş yerli yazılım, kurma ve sökme kolaylığı, gövde üzerine iki uçta konumlandırılmış elektronik kumanda dolabı, otomatik iğne tekrarlama düzeni, kolay iğne değişimini sağlayan iğne tespit düzeneği, kolay mekik değişimi, sessiz çalışan kam kutuları ve uzun ömürlü mekik tahrik sistemi bulunuyor.

Bu yenilikçi tasarım hakkında daha detaylı bilgi, Tekstil Teknoloji Dergisi’nden  Kübra Karaca’nın yapmış olduğu röpordajda görülüyor. Kübra Karaca, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yer alan Turkuaz Elektromekanik’i ziyaret ederek, bu yeni makine ile ilgili detaylı bilgi almış. Kübra Karaca’nın, Turkuaz Elektromekanik Genel Müdürü – Makine ve Elektronik Yüksek Mühendisi Selim Küçükateş’e, Finans ve Üretim Müdürü Volkan Yıldız’a ve Makine Yüksek Mühendisi Ar-Ge Müdürü Mehmet Bayraktutar’ ile yaptığı röportajı sizlere sunuyoruz.

Bu zamana kadar farklı sektörlere yönelik hizmet verdiniz ve son yıllarda çalışma alanınızın dışına çıkarak bir brode makinesi üretimi gerçekleştirdiniz. Bu noktada karar verme süreciniz nasıl gelişti?

Selim Küçükateş: Öncelikle 2000 yıllarında Adapazarı konuşlu Atak Brode firması sahibi Yusuf Atak Bey firmalarında bulunan 1911 model mekanik, jakar kartı ile çalışan tarihi bir makinenin elektronik olarak kontrolünü gerçekleştirdik. Yusuf Bey’in yazılım tarafında da ciddi birikiminin olması işi çok kolaylaştırdı. Sistem 63 adet makineye uygulanıp makinelerin, mekanik halden elektronik hale geçişi sağlandı. Konvansiyonel makine üzerinde yapılan çalışmaların başarısı, son sistem güncel CNC brode makinesinin tamamını sıfırdan yerli olarak tasarlayıp üretme fikrini doğurdu. 2012 yılı itibarı ile başladığımız Ar-Ge çalışmaları neticesinde hâlihazırda dünyada sadece İsviçre’de üretilen brode makinesi dünyada ilk defa Türkiye’de üretilmiş oldu.

Konvansiyonel makineler ile üretimini gerçekleştirdiğiniz brode makinesinde ne tür farklılıklar var? Geçmişte ne gibi zorlukları bulunuyordu? Muadil CNC brode makineleri ile ne gibi farklılıklarınız var?

Mehmet Bayraktutar: O zamanki makinelerde desenler, şerit halindeki kartlarda delikli biçimlerde yazılıydı. Makina kullanıcıları, rulo halindeki bu delikli kartları saklamak ve yıprananları arada yenilemek zorundaydı. Delikli şeritlerin aşınması durumunda arızayı bulmak da çok zor oluyordu.

Selim Küçükateş: Biz 150 yıla yakın çalışan brode makinelerinin nakış mantığını koruyup kendi mekanizmalarımız ile yeni bir vücut kazandırdık, diyebilirim. Brode makinesi dünyasına getirmiş olduğumuz en önemli yeniliklerden biri olan 2012 yılında patentlediğimiz mekik tahrik mekanizması, diğer üretici firmalara da ilham kaynağı oldu. İkinci bir yenilik olarak iğne tespit düzeneğinden bahsedebiliriz. Bu düzenek, makine üzerindeki yüzlerce iğneyi hiçbir takım kullanmadan tek bir parmak hareketi ile gerçekleştirebilmeyi sağlıyor. Aynı şekilde iğnelerin raport edilmesi için tasarlamış olduğumuz patentli iğne delici seçici mekanizması, sürekli hava tahriğine ihtiyaç duymadan çok basit bir mekanizma ile çözüldü. Sahip olduğumuz askeri tasarım yeteneğinin sağlamış olduğu az parça çok iş kavramı, makineye parça sayısı azlığı ve bununla beraber söküm takım kolaylığı getirdi.

Brode makinesinin siparişlerini ne kadar sürede teslim edebiliyorsunuz?

Volkan Yıldız: İlk makinelerimizi siparişe müteakip dört, beş ay içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz. Sonrasında kısa vade için her ay bir, iki makine üretebilir konumda olacağız.

Yerli üretim gerçekleştirmenizin ne tür avantajları bulunuyor? Alternatif makinelere oranla brode makinelerinizi değerlendirebilir misiniz?

Volkan Yıldız: Firmamızın prensipleri doğrultusunda tasarım ve üretim gücümüzle müşterilerimizi memnun etmek esas amacımızdır. Bunun en büyük avantajımız olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden üretimde ve tasarımda kaliteden ödün vermedik. Brode makinemizin işleme hızını, alternatif makineler ile eşit seviyede görüyoruz. Yedek parça uygunluğu, güçlü servis desteği, kalite ile beraber fiyat uygunluğu, tüm makinelerimize sürekli güncellenecek yerli yazılım desteğimizle sektörde ön sıralara çıkacağımıza inanıyoruz. Ayrıca tasarım ve yazılımımızı firmamız bünyesinde gerçekleştiriyor olmamız dışarıya bağımlılığımızı azaltması ayrı bir avantajımızdır.

Mehmet Bayraktutar: Birçok makine sektöründe çalıştığımız için bir parçanın; nasıl bir formda olabileceğini, nasıl işlenebileceğini ve en kolay nasıl imal edilebildiğini biliyoruz. Makinemizi, başka bir makine ile karşılaştırdığınız zaman, estetikliğini ve ustaca çalışmalarını gözlemleyebilirsiniz. Makinemizin üzerindeki bütün parçalar yerine özeldir. Mühendislik kabiliyetlerimiz açısından bu makineyi tasarlarken ayrıca başka bir firmadan proje almadık. Makinenin, kontrol ve bütün mekanik tasarımı bize ait. Bu ürün farklı disiplinlerde çalışabilen tecrübeli, mütehassıs, işini iyi bilen ellerin bir eseridir.

Makinenizin arızalanması ya da yedek parça teminatı konusunda müşterilerinize nasıl bir hizmet sunacaksınız?

Volkan Yıldız: Yolda oluş amacımızın en önemli nedeni, önce hizmet mantığıdır. Bu sebep ile makinemizi, arızalanmayacak ve yedek parçaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde geliştirmeye gayret ettik. Buna rağmen arıza nedeni ve yedek parçaya gereksinim duyulan hallerde fahiş kâr gözetmeksizin en iyi şekilde müşteri memnuniyetini sağlayacağımıza inanıyoruz. Özellikle garanti süresi içinde makineden kaynaklı sorunların tümünü üstleneceğiz. Biz, öncelikle sağlıklı bir hizmet anlayışını hedefliyoruz.

Mehmet Bayraktutar: Yedek parça denildiğinde tasarım aşamasında yaşadığımız tartışmalardan birine de açıklık getirmek isterim. Biz, hiçbir parçayı yedek parçadan para kazanmak üzerine tasarlamıyoruz. Yedek parçalardan değil, makine satışlarımızdan kazanç sağlamayı hedefliyoruz.

Brode makinesinin tasarımında hangi unsurlara dikkat ettiniz?

Mehmet Bayraktutar: Makinemizi ortaya koyarken genel bir tasarım anlayışıyla hareket ediyoruz. Brode makinesini oluşturan bütün parçaların esası, bir iğneyi doğru hareket ettirebilmektir. Biz makinenin kaidesini belirleyip ortaya iğnesini koyup ergonomik olmayan bir yapı oluşturmadık. Sektörde çalışan insanlara göre iğnenin konumlandırmasını yaptık. Makinenin ölçülerini, kullanıcının anatomisine göre geliştirdik. Makinemizde ayrıca normalden farklı olarak makine gövdesine destek sağlayacak şekilde iki adet elektronik kontrol dolabı bulunuyor. Bu sistem daha önce herhangi bir yerde uygulanmış değildir. Bu yapı ile hem makine direklerinin sallantılarını en aza indirip hem de servo motor kablolarının uzunluklarını azami üç metre ile sınırlandırmış olduk. Sonuçta güvenilir ve daha basit sessiz çalışan yapıda bir konstrüksiyon oluşturduk.

Nakış üretimi yapan firmalara, makinenizi tercih etmeleri açısından neler söylemek istersiniz?

Mehmet Bayraktutar: Kullanım kolaylığına ve sağlamlığa sahip olan, kaliteli malzemelerden üretilen makinemize, yüzde yüz güveniyoruz. Hem yedek parçası hem de servisiyle makinemizin arkasındayız. Brode makinesindeki her türlü detayın altından kalkabileceğimizi biliyoruz. Sektördeki firmaların da makinemizi denemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü asla pişman olmayacaklarına inanıyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Volkan Yıldız: Piyasada hem üretim gücümüz hem Ar-Ge tasarımlarımız ile kendimizi ispat edebiliyor olmamızın, brode makine üretim sektöründe bizi iyi bir noktaya getireceğine inanıyorum. Makinelerimiz üzerinde her zaman daha yenilikçi ve zamanın ilerisinde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Röportaj: Kübra Karaca / Tekstil Teknoloji Dergisi

MAKPAŞ BÜRO MAKİNALARI SAN. TİC. A.Ş.
EMİNÖNÜ / İSTANBUL
0212 2516310 2444561
info@makpas.com.tr
İSRA MAKİNA
ATAŞEHİR / İSTANBUL
0216 4569996 4558706
ÇAĞLAYAN MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ÇAĞLAYAN / İSTANBUL
212 2259804 2335192
SİSTEMSAN MAK. VE SAN. BIÇAKLARI SAN. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 5447851
TANDEM TAKIM TEZGAHLARI SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ÜMRANİYE / İSTANBUL
0212 3131413-12 3131411
TEZAYMAK TAKIM TEZGAHLARI SAN. TİÇ AŞ
KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL
0212 5495969 5495968
bilgi@tezaymak.com
DETAY MAKİNA
YILDIRIM / BURSA
0224 3610030 05327016520
dmaksesuar@gmail.com
UĞURSAN MAKİNA MAKİNA KALIP SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 4933873/5459657 4933874
bilgi@ugursancnc.com
SEBAT MAKİNE
İKİTELLİ / İSTANBUL
0212 6712266 6712267
REPKON ÜRETİM TEKN. TAAHHÜT SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
KADIKÖY / İSTANBUL
0216 4181360 3383862
gurhan.bilgin@repkon.com.tr
PRESTİJ MAKİNA
EYÜP / İSTANBUL
0212 5670937 05419756889
bahprestij@gmail.com
HAKSEVER MAKİNA
GAZİOSMANPAŞA / İSTANBUL
0212 6188263-4796814 4774244
info@hakseverdugme.com.tr
ÜÇEL PRES MAKİNA SAN VE TİC LTD ŞTİ
ÜMRANİYE / İSTANBUL
0216 4662822 4662823
ACA ISITEL REZİSTANS
İKİTELLİ / İSTANBUL
0212 2523435 05524453434
UĞUR TEKSTİL KONFEKSİYON MAKİNALARI İMLATI
BAHÇELİEVLER / İSTANBUL
212 4516367
MOĞOLLAR MAKİNA İML. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL
0212 8753306 8753674/5322341930
info@mogolmakina.com
HERMA MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
GÜNGÖREN / İSTANBUL
0212 5026658 - 5542717 5026659
info@herpa.com.tr
ERBİL MAKİNA
SULTANGAZİ / İSTANBUL
0212 6407766 5326264562
info@erbilmakina.com
AR-ER TRES ÖRGÜ MAKİNALARI
MALTEPE / İSTANBUL
0212 4832201 0532 5418195
PROMEPA METAL PLASTİK İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 5674244 6121320
KROMAŞ MAKİNA SAN ve TİC. LTD. ŞTİ
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 6137350 5670788
r.tezcan@kromaj.com
ÇELİKHAN MAKİNA TEKSTİL SAN TİC LTD ŞTİ
AVCILAR / İSTANBUL
0212 4441028 - 6420350 4610340
ÖZMAK METAL ENJEKSİYON MAKİNA SAN VE TİC LTD ŞTİ
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 5671575 5651871
oguz@ozmakmakine.net
ALPRESS KALIPÇILIK DANIŞM. İTH. İHR. LTD. ŞTİ.
ZEYTİNBURNU / İSTANBUL
0212 4166505 4166554
neslihan@alpress.com.tr
HONGYE (ZYN) FERMUAR MAKİNA
GÜNGÖREN / İSTANBUL
0212 5287402 0553 1204611
DURSAL MAKİNA
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 6122016-50 05423413174
kyilmaz@dursalmakina.com.tr
TEKNOMOLD MAK. KALIP SAN.
/ ÇORUM
0364 2301230 0539 5805478
info@teknomold.com
UZMAN MAKİNA METAL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 612 40 97 612 39 50
LEDMAK MAKİNA TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
İKİTELLİ / İSTANBUL
0212 4720849 4720837
AYKAR KORDON MAKİNA SANAYİ
EYÜP / İSTANBUL
0212 5445996 5445996
maydin@aykarmakina.com.tr
POWER DİJİTAL BASKI SİS. SAN. TİC
ESENLER / İSTANBUL
0212 4240770 5042370
ATAK MAKİNA
BAĞCILAR / İSTANBUL
0212 4302529 - 5041
atakmakina@hotmail.com
SAYGIN TEKSTİL VE AYAKKABI MAK.
IŞIKKENT / İZMİR
0232 2654704 0532 2541897
info@sayginmakine.net
KUHMICHEL YÜZEY İŞLEM TEKNOLOJİSİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
İKİTELLİ / İSTANBUL
0212 4070510 4070512
GOYO MAKİNA
GÜNGÖREN / İSTANBUL
0212 6370026 6378837/05327935297
info@goyomakina.com
ERBA MÜHENDİSLİK MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
HADIMKÖY / İSTANBUL
0212 7711888 7711892
ahmetozcan@erba.com.tr
EFE MAKİNA
EYÜP / İSTANBUL
0212 6746260 6746261/05392301490
BİLOL TEKSTİL SERVİS İTH. İHR. PAZ. LTD. ŞTİ.
BAKIRKÖY / İSTANBUL
0212 6629797 6629798
vd: küçükçekmece v.no: 1750081411 NEFİSE@BİLOL.COM.TR
STAR ELK. ELEK. LTD. ŞTİ.
ESENLER / İSTANBUL
0212 2224930
mursel@starelk.com
X.T.H FERMUAR
GÜNGÖREN / İSTANBUL
0212 5287402
TEMAK TEKSTİL MAKİNA AKS.SAN VE TİC LTD ŞTİ
TOPKAPI / İSTANBUL
0212 5770204 5443681
SAHRA MAKİNA
GAZİOSMANPAŞA / İSTANBUL
212 4777503
ARSİS AR-GE SİSTEMLİ MAKİNA SANAYİ
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 6131687 5017808
CEVHERMAK ENJEKSİYON MAKİNA İMALATI TİC .LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 6125571 6125397/5325771316
DİNAMİK MÜHN. MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BAYRAMPAŞA / İSTANBUL
0212 4824589
RONAN ETİKET MAKİNALARI
TOPKAPI / İSTANBUL
0212 612 23 00 674 98 27
info@ronanmakina.com
KMS TEKSTİL MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
GÜNGÖREN / İSTANBUL
0212 6442294 - 6442494 6442694
KILIÇOĞLU MAK.TEKS.LTD.ŞTİ.
BAŞAKŞEHİR / İSTANBUL
0212 6911131 637.73.45
YDZ MAKİNA
ZEYTİNBURNU / İSTANBUL
0212 6656761 05076467809

Satın Alma Firmaları